Rugalmas, a beruházó igényeihez és a funkcióhoz alkalmazkodó épületmegoldások
A mezőgazdasági szektoron belül az élőállat-tartás külön kategóriát képvisel, igaz ez az elhelyezésüket szolgáló épületekre is. Az állattartásra szánt telepeknek számos kritériumnak kell egyszerre megfelelniük. Fontos szem előtt tartani a jószágok fajtájából adódó igényeit és ezt a gazdaság épületállományának esetleges bővítési költségvetésével is a lehető legjobban összehangolni.
Funkció – nem mindegy, milyen állat kerül az acélcsarnokba!
Nézzük a legelterjedtebb állattartási formákat! Nem mindegy ugyanis, hogy milyen telep létesítését tervezzük.
Sertéstelep, szarvasmarha-telep, szárnyas, nyúlfarm, lóistálló – a megépülő acélcsarnokba kerülő állatok igényeiből kiindulva határozhatók meg az épület kialakítására vonatkozó paraméterek, illetve az azt befolyásoló tényezők:
- a szükséges terület
- az épület hő- és hangszigetelése
- az épület megvilágítási igénye
- az épület fűtésének, temperálásnak szükségessége
- szellőzőrendszer kiépítésének szükségessége
- a későbbi alakíthatóság igénye
- etető- és itatórendszer kialakíthatóságának feltételei
- gépészeti berendezések elhelyezésének igénye
- alternatív energiaforrások, pl. napelem használatának igénye
A felsorolt feltételek, igények állatfajtánként, illetve gazdaságonként, azok alap adottságaitól függően eltérőek lehetnek, továbbá érdemes figyelembe venni a mindennapi munkafolyamatok ütemét, használati eszközeit már a tervezésnél.
Megfelelő terület az acélcsarnokban
Általánosan igaz az állattartásra szakosodott gazdaságokra, hogy tágas belső teret igényelnek az istálló vagy feldolgozó-, illetve tejüzem funkciókat betöltő épületek. A könnyűszerkezetes acélcsarnokok a felsorolt szempontoknak mind megfelelnek egyszerű, gyors kivitelezésüknek és könnyű kialakíthatóságuk vagy akár bővíthetőségük miatt. Ugyanennek köszönhetően gond nélkül alakítható ki hely az állatokkal való munkavégzéshez szükséges előírt távolságokhoz és igazítható az állattartomány méretéhez.
Hang-, hőszigetelés és fűtés az acélcsarnokban
Egy acélcsarnok tervezése során, a hőszigetelés kialakításának opciója szintén a benne tartott állatok igényeitől, a gazdálkodás menetétől függően fontos lehet. (Hangszigetelésre akkor kell gondolni, ha a terület lakóövezetben vagy annak közelében van, része, vagy a tervezett funkció az előírtnál jelentősebb hanghatással járhat.)
Az acélcsarnokok ilyen téren is könnyű és gyors megoldást kínáló épületopciók: az acélszerkezetek ugyanis integrált hőszigeteléssel ellátva, ún. szendvicspanelként beépítve hatékonyan tartják az állatok által igényelt, nevelésükhöz vagy szaporításukhoz ideális hőmérsékletet.
Fűtés szükségessége és a páralecsapódás elkerülése
Fűtési rendszer kiépítése esetén – ez pl. baromfitartásnál kiemelkedően fontos kritérium – a megfelelő hőmérséklet biztosítása mellett a párásodás és a beltéri vizesedés megelőzése is cél. Ezt a könnyűszerkezetes acélcsarnokok tervezésekor figyelembe vehető természetes vagy gépi szellőzés, és szükséges, igény szerinti méretű és mennyiségű nyílászáró beépítése rugalmasan teszi lehetővé.
Ehhez járul hozzá, hogy az acélcsarnokok belső szerkezeti felületei igény esetén ún. antikondenzációs felületkezeléssel is elláthatók, ezzel maximálisan elkerülhető az állatokra, a takarmányra csepegő nedvesség kialakulása.
Az épület szerkezeteinek kialakítása, teherbírása akár az elszívó rendszerek, akár más, az állattartáshoz szükséges berendezések, pl. etetők, itatók installálását sem nehezítik.
A szendvicspanelekkel kialakított, azaz hőszigetelt acélcsarnokokban természetesen a dolgozói terek, melegedők kialakítása is egyszerű.
Itató-, etetőrendszer és vízkészlet kezelése, elhelyezése
Az állatok mindennapi ellátásához használatos eszközökhöz általában megfelelő méretű tér szükséges, illetve olyan tartószerkezet – amely acélépület esetében adott – ami elbírja a csövek, vizes vezetékek súlyát. Gyakori igény a takarmány és ivóvíz bizonyos mértékű raktározása, vagy a telep épületeinek takarításához használható vizes rendszer kiépítése, szükség esetén szivattyúrendszerrel, szennyvízelvezetéssel. Ez utóbbi kapcsán szintén fontos, hogy az állattartási funkciót ellátó épület anyaga korróziómentes legyen, hosszú ideig ellenálljon különböző vegyületeknek, mint pl. az ammónia. Így a könnyű tisztíthatóság mellett a lassú ütemű amortizáció is biztosítható. Egy könnyűszerkezetes acélcsarnok ugyanis anyagából adódóan lassan amortizálódik, – amennyiben nem történik extrém külső behatás – élettartamuk több évtizedre szól.
Rugalmas kialakíthatóság, egyszerű átalakíthatóság
Tévedés lenne azt hinni, hogy az acélcsarnokok tervezése során nem éppen annyira egyszerű a megrendelő igényeihez igazodni, mint bármilyen más építési technológia esetén. A gyorsan, kevés építési törmelékkel kivitelezhető épülettípus rugalmasan igazítható az egyéni elképzelésekhez, a funkcióból adódó igényekhez. Sőt, az acélcsarnokok akadálymentes kialakítása sem okoz gondot, de nagy kapuk, változatos méretű és helyzetű nyílászárók beépítése vagy akár a későbbi változtatások – persze hozzáértő támogatással – szintén könnyen eszközölhetők.
Fenntarthatóság acélcsarnokban – a mezőgazdaságban is
Az energiaárak kiszámíthatatlansága miatt napjainkban egyre fontosabb szempont a gazdaságot az energiahálózatoktól minél inkább függetlenítő megoldások alkalmazása. A népszerű, megújuló energiát hasznosító berendezések, napelemek telepítése a mezőgazdasági termelők számára is jelentős megtakarításokat kínálnak.
Az acélcsarnokok kisebb, de gyakran inkább nagyobb tetőfelülete kézenfekvő megoldásként kínálkozik a feladatra is. Új acélcsarnok építése esetén a mérnökök már az előkészítés során a szolár panelekre szabott teherbírású tartószerkezettel terveznek. Régebbi csarnokok esetén a biztonságos használat érdekében előzetes statikai vizsgálat a teherbírás megállapításához ugyanakkor elengedhetetlen, ám ezután, az esetek többségénél, gyorsan és jelentősebb hulladék keletkezése nélkül megoldható a panelek telepítése.
A könnyűszerkezetes acélcsarnok tehát rendkívül sokoldalúak: az állattartás szinte minden területén, akár változatos funkciót ellátva kínálnak strapabíró, jól tervezhető, igényre szabható és tiszta kivitelezésű épületmegoldás.
Ha kíváncsi, mennyiért építenék fel az Ön könnyűszerkezetes állattartó acélcsarnokát, keresse a Frisomat szakembereit, hogy személyre szabott árajánlatot adhassanak Önnek!