Tipp: ez a cikk 2022-es. Olvassa el el frissebb, 2023-as cikkünket ugyanebben a témában: Acélcsarnok árak 2023-ban.
Ahogy más építőanyagok, így a fa vagy a polisztirol hőszigetelés esetén is tapasztalható extrém alapanyagár növekedés mellett nem könnyű 2022-ben egy acélcsarnok-beruházás költségvetését kalkulálni. Ezzel együtt az is tapasztalható, hogy sok gyártó pár napos határidővel tartja csak az árait, amihez a megrendelőnek is érdemes alkalmazkodnia. Tehát csak akkor kérjünk árat, amikor már biztosak vagyunk benne: vásárolni is fogunk. Így van ez acélcsarnokok esetén is, ami persze nem a legegyszerűbb eset.
Álljon itt néhány csarnoktípus átlagos megoldásokkal kalkulált árral, természetesen csupán inspirációként. Az alábbi példák nem minősülnek ajánlatnak, hiszen minden megrendelő igénye más és más, a telepítési hely is erősen befolyásolhatja az árakat, mégis ezek jó támpontot nyújtanak azoknak, akik könnyűszerkezetes acélcsarnok tervezésén gondokodnak. De vegyük figyelembe: árajánlatot lehetőleg az építési engedély és az előkészítő munkálatokra kinézett vállalkozó megléte után kérjünk.
Normál körülmények között egy teljesen alap tulajdonságokkal rendelkező csarnok megvalósításának optimális időigénye, a megrendeléstől az átadásig 6-8 hónap, amelyet a fent említett okok miatt is manapság a lehető legrövidebb időre kell szorítani.
Ilyen egyszerű megoldás lehet egy 10 fokos lejtésű, rácsostartós vagy lapostetős csarnok, mérettől függően. A legnépszerűbb és tegyük hozzá legköltséghatékonyabban építhetők ma is 10 fokos lejtésű tetővel épített, 500 és 2000 négyzetméter alapterületű csarnokok.
Az árnak és kialakításnak a felhasználási terület és a beruházói igények mellett a megrendelő anyagi lehetőségei szabnak határt. A fő kérdés, hogy szigetelt vagy szigeteletlen csarnok a cél, így az oldalfalakat és a tetőt borító trapézlemez vagy szendvicspanel árak jelentős különbséget okozhatnak egy-egy kalkulációban.
További befolyásoló tényezők természetesen maga az alapterület, az eresz magassága és a tető hajlásszöge, a tartószerkezet erőssége, a homlokzat kialakítása és a nyílászárók.
Támpontok a tervezgetéshez
Tételezzük fel, hogy egy íves, szigetelés nélküli Frisomat Omega csarnokot szeretnénk telephelyünk bővítése céljából építtetni, ami kiválóan alkalmas lehet tárolóépületnek vagy műhelynek. Ugyanúgy megállja a helyét egy mezőgazdasággal foglalkozó vállalatnál, akárcsak egy ipari telepen. Ebben az esetben nagyjából nettó 40 – 45 ezer forint/m2 árral számolhatunk, hiszen ez a típus az egyik legoptimálisabban kivitelezhető, időben és árban egyaránt a legkedvezőbb megoldás.
Hasonló paraméterekkel és lehetőségekkel építhetünk például baromfineveldét is. Az előzőhöz hasonlóan ugyanúgy a Frisomat GO szériás csarnok jellemzői mérvadóak, viszont itt már a rendeltetési cél igényli, hogy a telepítendő acélcsarnok hőszigetelt legyen. Optimális tenyésztési körülményekhez szabályozott hőmérséklet és megfelelő szellőzés szükséges. Az energiatakarékos megoldáshoz elengedhetetlen tartozék a kiváló minőségű, hőszigetelő szendvicspanelek beépítése. A szükséges hőmérséklet biztosításán túl, a megfelelő levegőminőség érdekében a homlokzatokon légbeejtő nyílások indokoltak, valamint szellőzőventillátorokat is ajánlott beépíteni. Egy ilyen jellegű csarnoknál a jelenlegi piaci árak mellett nettó 90-95 ezer forint/m2 árral érdemes kalkulálni.
Ha inkább egy szigetelt, Frisomat Pro szériából választott bemutatóteremre lenne szükségünk, akkor érdemes nettó 110-120 ezer forintos négyzetméter-árral számolni. Természetesen ebben az esetben is attól függ mindez, hogy mennyi „extrát”, plusz elemet szeretnénk a kész építménybe. Ezek lehetnek nyílászárók, automata garázskapuk, belső válaszfalak, szinteltolások. Ebben az esetben kezd egyedi lenni szinte minden acélcsarnok árajánlata. Ilyenkor már érdemes nettó 120-150 ezer forint között kalkulálni négyzetméterenként.
Nem lehet elégszer hangsúlyozni azt, hogy pontosabb képet kaphatunk, ha árajánlatot kérünk. Talán ellentmondásnak tűnhet, mégis érdemes már a tervezési fázisban felvenni a kapcsolatot a gyártóval, mert így már ebben a fázisban tippeket kaphatunk az optimális tervezéshez, sőt, magának a tervezésnek egy részét is átvállalhatják, így a folyamat a későbbiekben még gördülékenyebbé válhat.
Ha kíváncsi, mennyiért építenék fel az Ön könnyűszerkezetes csarnokát 2022-ben, keresse a Frisomat szakembereit, hogy személyre szabott árajánlatot adhassanak Önnek!