A könnyűszerkezetes csarnokok sok előnnyel bírnak – és az újrahasznosíthatóság, illetve újra felhasználhatóság ezek közé tartozik. Általában megfigyelhető, hogy az egyes acélszerkezetes ipari létesítmények tovább bírják, mint ameddig hasznosítják őket.
Emiatt aztán, főként nyugaton, egyre több hirdetéssel találkozni, amikor építőelemeket, vagy akár komplett, kész ipari létesítményeket is kínálnak eladásra – telekkel együtt, vagy szállításra.
Használt könnyűszerkezetes ipari csarnok – megéri?
A rövid válasz az, hogy attól függ. Akinek kevés a pénze és szüksége van egy ipari csarnokra, mindegy milyen állapotban van, annak igen.
Éppen olyan ez, mint a haszongépjármű vásárlás: ki lehet fogni egész jó példányokat is a használt furgonok és kamionok között, ám olyan csak a mesében van, hogy olcsón kifogástalan példány találjon valaki.
Ipari csarnok esetében sincs olyan, hogy „nemdohányzó női tulajtól, garázsban tároltan eladó”! Amikor valaki használtat vásárol, legyen tisztában vele, hogy néha súlyos kompromisszumot kell kötnie.
Milyen kockázatokkal jár egy használt acélszerkezetes ipari csarnok?
Érdemes szem előtt tartani, hogy az acélszerkezet hosszú élettartamot eredményez, és Európában, az utóbbi évtizedekben egyre nagyobb ütemben terjednek a könnyűszerkezetes csarnokok.
Korábban az Európában használt szerkezeti acél, a profilok, a rúd és a nehéz lemezek nagy része másodlagos nyersanyaghulladék-acélból készülnek, azaz eleve környezetbarátnak minősülnek, hiszen sokkal kisebb környezeti terheléssel és energiaigénnyel gyártják azokat.
Viszont a keresleti igény növekedése miatt akkora mennyiségű acélt használnak a termékekben, hogy a hulladékfém piacán nem áll rendelkezésre elegendő mennyiségű acél a jelenlegi kereslet kielégítéséhez.
A prémium ipari épületek minőségi acélból készülnek – az olcsók már kevésbé
A piacvezető könnyűszerkezetes ipari létesítmények gyártói, mint a Frisomat is, ezért szinte teljes egészében primőr, minőségi acélból gyártja mindegyik épületét.
Persze olcsóbban is „meg lehet úszni”, ha a használt ipari csarnok acélszerkezete javarészt hulladékfém felhasználásával készült, ahogy nem szükséges prémium alapanyagokból készült autót vagy telefont se vásárolni.
Csak ilyenkor az ember számoljon azzal, hogy az építmény tartóssága és minősége sem lesz éppen prémium kategóriás.
A használt csarnokok kevésbé tartósak és lehetnek rejtett hibáik
A másod- (alkalmanként harmad-, sőt negyed) kézből vett könnyűszerkezetes ipari csarnokok esetében joggal gyaníthatjuk, hogy rejtett hibái vagy kisebb deformációi vannak, ha túlságosan olcsón kínálják megvételre.
Érdemes tehát alapos statikai vizsgálatnak alávetni a szerkezetet, a tartóelemeket, falakat, tetőzetet, különösképpen a horganyozást, a forrasztásokat, és általában minden olyan részét, amelyre nagy terhelés és kemény erőhatások jutnak.
Azonban még ekkor is kiderülhet, hogy a használt csarnokszerkezetnek olyan rejtett hibája van, ami csak egy-két év múlva jön elő. Garancia pedig, természetesen, hírből sem létezik ilyen esetben.
Amennyiben minőségi könnyűszerkezetes ipari csarnokra van szüksége, a legjobban akkor jár, ha a Frisomattól rendeli meg, méghozzá újonnan. Miért kockáztatna egy használt csarnokkal, ha biztosra is mehet egy újjal?