Az elmúlt években tapasztalt kiszámíthatatlan gazdasági folyamatok és nehézségek kezeléséhez elengedhetetlenné vált a menet közben is alkalmazkodni, változni képes vállalati stratégia és a körkörös gazdasági elvek szerinti tervezés. Az acélcsarnok-piac gyártói és megrendelői kilátásairól, illetve preferenciáiról a Frisomat ügyvezetőjével beszélgettünk.
A könnyűszerkezetes acélcsarnok-építés világában bizonyos tekintetben normális a negatív hatások késleltetett megjelenése. Mindezt több tényező befolyásolja: elég csupán a megrendeléstől az átadásig eltelő átfutási időre gondolni még akkor is, ha a könnyűszerkezetes acélcsarnokok messze földön híresek a gyors építésről. A 2022. óta tapasztalható kedvezőtlen gazdasági folyamatok a Magyországon évtizedek óta jelen lévő Frisomat mindennapjaira is hatással voltak, és bár a vállalatvezetés tudatosan készült ezek kezelésére, a negatív faktorok intenzitása kevésbé jósolható középtávon. A Frisomat a 2024 júniusával záródó üzleti éve az elért eredmények tekintetében jónak számít, ehhez azonban nagyban hozzájárult a cég rugalmas stratégiai gondolkodása és alkalmazkodó magatartása. Ugyanakkor szerepe volt ebben az elmúlt néhány hónap árkorrekcióinak is, amelyet az iparágban megjelenő versenyhelyzet generált.
„Jelenleg az alapanyagárak stagnálnak, a 2022-es év óta a gyártási költségeink nem mutatnak számottevő változást. Megrendelői oldal szempontjából az első, pár éve jelentkező drasztikusabb alapanyagár-emelkedéseket igyekeztünk folyamatainkban úgy érvényesíteni, részfolyamataink között megosztani, hogy egy-egy új acélcsarnok végösszegében pár százaléknál nagyobb drágulás ne jelentkezzen. Visszaesést természetesen így is tapasztaltunk. Két-három éve jellemzően párhuzamosan 7 aktív építkezésünk zajlott egyidejűleg, ez most átlagosan 3-4 darabra csökkent. Ezzel a tendencia éves szintre vetítve körülbelül 20-22%-os visszaesést jelent. Bíztató jel azonban, hogy az első előrejelzéseink ennél sokkal kedvezőtlenebb tendenciákat vetítettek elénk.” – nyilatkozta Raport László, a magyarországi Frisomat ügyvezetője.
Kilátások 2024-ben
Tapasztalat szerint egyelőre a kereslet dinamikus megugrásával nem érdemes számolni, tekintve, hogy új EU támogatások, pályázati kiírások nincsenek kilátásban. Ugyanakkor az acélcsarnok gyártó észrevétele alapján a dinamikusan fejlődő kereskedelmi vagy agrár tevékenységű vállalatok egyre nagyobb arányban indítanak építési beruházást saját erőből is. Emellett a korábban elnyert pályázati támogatások felhasználása zajlik még, ezek kifutása 2025-ben váratható, amely a jövő évben okozhat újtípusú nehézségeket a gyártóknak.
„A 2024-es első negyedévben a korábbi időszakhoz képest szép számmal érkeztek megkeresések. Örömmel tölt el bennünket az is, hogy sokan már felépült csarnokainkra hivatkozva, azok tulajdonosaitól hallott pozitív tapasztalatok miatt fordulnak hozzánk, hiszen mindig is arra törekedtünk, hogy a Frisomat által képviselt minőség és értékek ne rejtett tulajdonságok maradjanak” – tette hozzá az ügyvezető.
Acélcsarnok funkciók és árak 2024
A könnyűszerkezetek acélcsarnokok 2024-ben is népszerűek a mezőgazdaságban, azonban az ipari, főként raktározási funkció idén átvette a vezetést. Ugyanakkor üzemcsarnokok is számottevő mennyiségben épülnek. Az alkalmazási területek arányainak változásából is látszik az agrár oldali kereslet visszaesése, ami szintén a támogatások hiányára vezethető vissza.
„A 2023-as évhez hasonlítva preferenciában és árakban jelentős változást nem történt. Továbbra is a 600-1000 m2 közötti ipari csarnokok a legkeresettebbek, amelyek átlagosan nettó 100.000 Ft/m2 árral számolva megvalósíthatók, extra kiegészítések nélkül.” – tette hozzá az ügyvezető.
Az acélcsarnokoknak mindezek mellett további, egyre többek számára fontos előnyös tulajdonságai is vannak. Mások mellett a Frisomat épületei 2022. őszétől igazoltan alkalmasak az átlag napelempanelek megtartására, tehát rendelkeznek a megfelelő négyzetméterenkénti teherbírással. Annak érdekében, hogy a fenntarthatóbb megoldásokat az ügyfelek számára is elérhetőbbé tegye, a Frisomat kifejezetten napelemekhez is gyárt külön tartószerkezetet olyan esetekre, amikor egy már meglévő épület tetőszerkezete méretben vagy statikai tulajdonságai miatt nem alkalmas arra.