A 2022-es évben váratlanul, világszinten berobbanó alapanyagár növekedés fejtörést okozhat még a sikeres és dinamikus ütemben terjeszkedő, telephely fejlesztésben gondolkodó vállalkozásoknak is. Már az igény megfogalmazódása idején fontos kérdés, hogy milyen anyag használatával valósuljon meg egy (általában nagyobb beruházásnak minősülő) kivitelezés. Vizsgáljuk most meg, mely esetekben érdemes könnyűszerkezetes acélcsarnok vagy inkább vasbeton szerkezetű épület mellett dönteni!
A 14 országban jelen lévő, 40 éves múltra visszatekintő Frisomat acélcsarnokai gazdasági és vállalati síkon széleskörűen képesek a legtöbb kritériumot lefedni. Nézzük is, milyen esetekben, mely szempontok alapján érdemes ezen korszerű szerkezetű épületek mellett voksolni. A Frisomat fókusza és egyben saját fejlesztésű műszaki megoldása a hidegen hengerelt acélszerkezet előnyeiben rejlik. De mit is takar pontosan a kifejezés, és milyen szegmensben válhat hasznunkra az ezen technológiával készült termék? Műszakilag az első fontos tulajdonság, már csak az acél, mint alapanyag megmunkálása szemszögéből is, hogy míg a melegen hengerelt változata egy masszív, robosztusabb és tömegileg nehéz produktumot hoz létre, addig a Frisomat fejlesztésének fő jellemzője a könnyű súly, amely maga után vonja a szerkezeti letisztultságot is. Ennek fényében egy betonszerkezettel összehasonlítva nem kérdés, melyiknél komplikáltabbak a kivitelezés lépései. Vasbeton alkalmazása esetén – nem meglepő módon – az építendő szerkezet jóval nagyobb tömeggel rendelkezik majd, de kérdés, hogy ez a cél? Természetesen rengeteg olyan épülettípus létezik, – főként funkcióból és tervezett méretből adódóan – ahol elengedhetetlen az ilyen fokú masszív anyag használata. Például nagy területű bevásárlóközpontok, plázák esetében kétség nem fér hozzá, melyik alapanyagban ideális, mi több, szükséges gondolkozni. És hogy miért? A következőkben átnézzük a könnyűszerkezetes csarnokok előnyeit és áttekintjük azt is, mely esetekben érdemes más megoldás után nézni.
Pro és kontra, avagy vasbeton csarnok vs könnyűszerkezetes acélcsarnok
A Magyarországon 30 éve működő Frisomat acélcsarnokai elsősorban rendkívül gyors kivitelezési idővel megépíthetők. A fix méretű, ám széles választékú oldalpanelek jelentősen segítik a tervezési fázist, amely után pontosan az ügyfél elképzelése szerinti anyagennyiség kerül legyártásra, előre furatolt formában és összeszereléshez teljes mértékben előkészített formában. Ennek a gyártási metódusnak is köszönhető, hogy az épületeket nem csak azért lehetséges kis energiabefektetéssel megvalósítani, mert minden csavarozási pont adott mód a helyén van, hanem mert a pontos gyártási mennyiségnek köszönhetően hulladék sem keletkezik, így annak további kezeléséről sem szükséges gondoskodni. A csarnokok további pozitív tulajdonságai közé tartozik, hogy szintén nagyon egyszerűen, ám de hatékonyan megoldott a szigetelés ún. szendvicspanelek használatával, továbbá különböző dőlésszögű nyeregtetők kivitelezése is biztosított.
Az említettekből is tisztán láthatjuk, hogy a megoldási lehetőségek rendkívül sokszínűek, ha könnyűszerkezetes acélcsarnokokról beszélünk.
Ugyanakkor vitathatatlan a vasbeton csarnokok előnye, ha 4000 nm és afölötti alapterületű, nem ritkán több szintes épületek kerülnek szóba. A vasbeton épületek sokrétű előkészítő munkálatot igényelnek, az alapozástól a burkolat rögzítéséhez szükséges külön fémszerkezet felhúzásig, és általánosságban nagyobb számú munkaerő felvonultatását igénylik. Ugyanakkor fontos megemlíteni a döntéshozatalhoz egy meghatározó szempontot, amely a két anyag között jelentős különbséget generál és az épület funkciója tekintetében nem elhanyagolható. A vasbeton nem éghető anyag, tehát a szerkezet tűz esetén is egyben marad, míg a hidegen hengerelt acél fém mivoltából fakadóan 600-800 Celsius fokon megolvad és összecsuklik. A Frisomat természetesen követi a legfrissebb tűzvédelmi előírásokat a termékfejlesztés folyamata alatt, figyelembe véve a csarnokok alapterületét, későbbi felhasználási területét is, hiszen az épület szintjei, a bennük végzett tevékenység és a csarnokokban munkavégzés céljából tartózkodók száma mind nagyban befolyásolják a csarnok típusának egy vállalkozás részére történő kiválasztását. Az acélcsarnok-gyártó ezekre az esetleges vészhelyzetekre is fókuszálva fejlesztette műszaki megoldásait. Az acél vázszerezeteket tűzgátló festéssel látják el, amely réteg lánggal érintkezve felhabzik, így eltolva az olvadási folyamat megkezdődésének idejét. Általánosságban egy 30 perces tűzállóságról beszélünk, amellyel a Frisomat alapot is ad versenyképességének ilyen tekintetben is az építőipari piacon.
Milyen paraméterek alapján érdemes acélcsarnokban gondolkodni?
Jóllehet semmi akadálya ennél nagyobb épületek megvalósulásának, általánosságban elmondható, hogy a Frisomat csarnokok előnyei az 1000-2000 nm közötti méretben a legjobban kihasználhatók. A legtöbbször géptároló, mezőgazdasági épület, raktár funkció, kisebb ipari termelőüzemek, raktárak, műhelyek megépítése a gyártási méretkapacitások miatt a leggazdaságosabb. Ezen méretskálán mozogva az épületek 13-14 hét alatt készülnek el, de természetesen a belgiumi gyártósoron készülnek nagyobb, több etapban leszállításra kerülő 3000-4000 nm-es csarnokszerkezetek is. A lélektani határvonalat talán meghatározhatjuk a 4000 nm-ben, amelytől nagyobb méretben a vasbeton szerkezet alkalmazása már indokoltabb lehet. Fő szempont tehát mindig az alapterület (illetve a biztonságtechnikai előírások), amikre döntési helyzetben elsőként érdemes koncentrálni, de ha 0-4000 nm közötti méretben gondolkozunk a Frisomat által kínált technológiát érdemes fontolóra venni, amennyiben olcsó, gyors, hatékony, ugyanakkor energiatakarékos megoldással kívánunk élni.
Ha kíváncsi, mennyiért építenék fel az Ön könnyűszerkezetes ipari csarnokát, keresse a Frisomat szakembereit, hogy személyre szabott árajánlatot adhassanak Önnek!