Mitől környezetkímélő egy acélcsarnokban és van-e olyan funkció, amitől belül még „zöldebb” lehet?
Zöld funkció és ideológia egy tető alatt
Egyre gyakrabban kerül fókuszba a sokak számára talán még meglepő kijelentés, miszerint egy acélcsarnok, mint épületmegoldás kifejezetten a környezetkímélő kategóriába tartozik. A kijelentés egyik fontos pillére, hogy már maga az acélcsarnok szerkezeteinek előállítását is a fenntarthatósági irányelvek hatják át.
Kezdjük az alapanyagnál: itt a gyártástechnológia azonnali előnyt jelent, hiszen a hideg megmunkálású acélból jelentősen kisebb mennyiségre van szükség egy-egy könnyűszerkezetes acélépület kivitelezéséhez, mint a melegen formált társából. Ehhez hozzájárul, hogy a méreteket tekintve igen pontos paraméterek szerint legyártott, előre kifúrt csavarhelyes elemek összeállítása – más technológiával történő építkezésekhez viszonyítva – nagyságrendekkel kevesebb hulladék keletkezésével valósítható meg. Szintén a környezetbarát és költséghatékony működést támogatja a tetőszerkezetek napelemek elhelyezésére alkalmas felépítése. Ez utóbbinál fontos megjegyezni, hogy régebben épült acélcsarnokok szolár panelekkel történő súlyterhelése esetén elengedhetetlen az előzetes statikai vizsgálat.
A technikai és műszaki tulajdonságok mellett azonban funkció terén is megvalósítható a zöld elképzelés. Nézzük mindazokat a jellemzőket, amelyek segítségével egy-egy acélcsarnok már nem csak a jól megszokott, általános terménytárolási, állattartási és üzemcsarnoki feladatokat képes ellátni, de számos kisebb gazdasági ágazatban is hatékony építkezési formaként van jelen.
„Mikrozöldítés” acélépületben?
Vizsgáljuk meg mindazokat a megoldási lehetőségeket, amelyeknek köszönhetően egy acélcsarnokban nem csak a növénytárolás, de a növények bizonyos típusainak termesztése is hatékonyan valósítható meg.
A belső tér teljesen szabad feloszthatósága, a szendvicspaneles szigetelési lehetőség vagy a különböző épületgépészeti, szellőző- és nyílászáró opciókkal kiegészíthető borító elemek alapul szolgálnak a mikronövények számára ideális környezet és klíma megteremtéséhez. Az acélcsarnokokban bevált tárolási módszer a polcrendszerek használata, amelyek szintén problémamentesen használhatók ültetőtálcák elhelyezéséhez, de a nagy belső tér lehetőséget biztosít az ültetőasztalos elrendezéshez is.
A mikro- és csíranövények növekedéséhez fontos a fényszegény, ugyanakkor párás, mégsem állott levegő, amely szellőztetőkkel szabályozható, ugyanakkor a magas páratartalom okozta esetleges vízfolyások és lecsapódások megelőzhetők a választható antikondenzációs bevonatopcióval.
A könnyűszerkezetes tervezésekben és gyártásban zajló fejlesztéseknek köszönhetően az acélcsarnokok mára számos olyan területen is megállják helyüket, melyek 10-20 évvel ezelőtt még bizonyos kiegészítő opciók hiányában apró akadályokba ütköztek – mára szinte bármi megvalósítható egy ilyen épülettípusban, méghozzá rendkívül idő- és költséghatékonyan!