A könnyűszerkezetes csarnokok nem mindegyikéhez szükséges építési engedély. Ha tehát a cége építkezésre adja a fejét, mindig érdemes utánajárni, hogy a csarnok építési munkálataihoz szükség lesz-e engedélyre, és amennyiben igen, akkor melyekre.
Miért fontos az építési engedély?
Szerencsére az elmúlt évek során sokat bővült a nem engedélyköteles építési munkák köre. De miért is fontos ez ennyire?
Az építési engedélyhez általában tartozik még egy sor további követelmény is, mint például a környezetvédelmi előírások. Ezek hiányában az engedély nem kerül kiadásra, a papírmunka pedig rengeteg időt vesz igénybe.
Lássuk, milyen lehetőségeink vannak, ha el szeretnék kerülni az engedély kikérését!
Akkor van a legegyszerűbb dolgunk, ha nem egy teljesen új épületet szeretnénk felhúzni, hanem már egy meglévőt szeretnénk felújítani. Ebben az esetben csak bejelentési kötelezettségünk van.
Emellett külön engedély nélkül építhető:
- rendezvények számára kialakított építmény,
- zárt kiállításra szolgáló építmény, vagy
- elsősegélyt nyújtó épület.
A 312/2012. (XI. 8.) Korm. rendelet 1. számú melléklete alapján építési engedély nélkül végezhető tevékenységek listájában a további építmények szerepelnek:
- Meglévő építmény utólagos hőszigetelése, homlokzati nyílászáró cseréje, a homlokzatfelület színezése, a homlokzat felületképzésének megváltoztatása;
- Kereskedelmi, vendéglátó rendeltetésű épület építése, bővítése, melynek mérete az építési tevékenység után sem haladja meg a nettó 20,0 m2 alapterületet;
- Nem emberi tartózkodásra szolgáló építmény építése, átalakítása, felújítása, valamint bővítése, amelynek mérete az építési tevékenység után sem haladja meg a nettó 100 m3 térfogatot és 4,5 m gerincmagasságot;
- Megfelelőség igazolással – vagy 2013. július 1-je után gyártott szerkezetek esetében teljesítménynyilatkozattal – rendelkező építményszerkezetű, tömegtartózkodás céljára nem szolgáló, és legfeljebb 180 napig fennálló;
- rendezvényeket kiszolgáló színpad, színpadi tető, lelátó, mutatványos, szórakoztató, vendéglátó, kereskedelmi, valamint előadás tartására szolgáló építmény;
- kiállítási vagy elsősegélyt nyújtó építmény;
- ideiglenes fedett lovarda;
- legfeljebb 50 fő egyidejű tartózkodására alkalmas vagy nettó 20 m2 alapterületet meg nem meghaladó – az Országos Tűzvédelmi Szabályzat szerinti – állvány jellegű építmény építése;
- A 6,0 m vagy annál kisebb magasságú, a 60 m3 vagy annál kisebb térfogatú siló, ömlesztettanyag-tároló, nem veszélyes folyadékok tárolója, nem veszélyes anyagot tartalmazó, nyomástartó edénynek nem minősülő, föld feletti vagy alatti tartály, tároló elhelyezéséhez szükséges építmény építése, meglévő felújítása, helyreállítása, átalakítása, korszerűsítése, bővítése.
Fontos azonban, hogy a fenti létesítmények esetében csak építési engedélyre nincs szükség! Ilyen esetekben is teljesíteni kell a következőket:
- településrendezési tervek,
- helyi építési szabályzat és
- általános érvényű kötelező építésügyi és más hatósági előírások.
A Frisomat építési engedély nélküli csarnokokkal is rendelkezésre áll
Üvegházat is építhetünk, feltéve, hogy nem fognak benne huzamosabb ideig emberek tartózkodni. Ez abban az esetben lehetséges, ha beépítésre nem szánt területen maximum 100 négyzetméteres alapterülettel és 6 méteres belmagassággal dolgozunk. Beépíthető területen az alapterület maximuma 50 m2.
Tekintse meg a Frisomat referenciáit, hogy láthassa, mennyiféle csarnoképület valósítható meg, és ha úgy döntött, építési engedély nélküli csarnokot szeretne, vegye fel a Frisomattal itt a kapcsolatot!
Érdemes tudni, hogy a bejelentési kötelezettség, bár jelent némi papírmunkát, jóval kevesebb energiabefektetéssel jár, mint az engedélyek kérelmezése. Mivel ilyen esetben nem kell elbírálásokra várni, a folyamat jóval gyorsabb.
Amennyiben mégis szükséges az engedély, annak feltételeit a helyi önkormányzat határozza meg. Fontos ügyelni a környezetvédelmi kitételekre, az építési folyamatok szabályaira, illetve az építkezés hossza is sok esetben kritikus tényezőnek bizonyul.
Mivel az engedélyek után járkálni hosszadalmas és ezzel elhúzódhat az építkezés kezdete, a legcélszerűbb, ha az ilyen kitételekről előre tájékozódunk.
A fentebb felsorolt esetekben azonban elkerülhetők ezek a nehézségek, ami megkönnyíti a munkát és ezzel a vállalkozás indulását is. Innentől már valóban nincs más hátra, mint az építkezés megkezdése.