Tipp: olvassa el el frissebb, 2023-as cikkünket ebben a témában: Acélcsarnok árak 2023-ban.
Egy könnyűszerkezetes acélcsarnok árát két tényező befolyásolja igazán: felhasználási célja és felszereltsége. Az elmúlt évben (2021) az extrém alapanyagár emelkedés és a munkaerőhiány okozta áremelkedések jelentősen megnehezítették egy beruházás költségvetését tervező személy dolgát. Ennek ellenére az tapasztalható, hogy nem csökkent a korszerű acélcsarnokok iránti kereslet.
Az extrém alapanyagár emelkedés és a munkaerőhiány befolyásolta piacon természetesen továbbra is vannak olyan objektív árbefolyásoló tényezők, mint a méret, kialakítás, vagy a működéshez szükséges gépészet és világítástechnika. Egy ökölszabály vagy akár egy megfontolandó tipp tervezés előtt: ugyan pl. a Frisomat bármilyen méretű acélcsarnok kialakítását vállalja, ám ha a gyártásra optimalizált méret mellett döntünk, biztosan kedvezőbb árral kalkulálhatunk.
Az elmúlt évtizedekben megépült több ezer könnyűszerkezetes acélcsarnok jól példázza, hogy ilyen épületekben egy kellemes eladótértől kezdve, a díszfaiskolán át, gabona- vagy géptárolóig szinte minden megvalósítható és igényesen berendezhető. Ugyan elérhetőek az egyedi megoldások, és a vásárlók gyakran élnek is ezzel a lehetőséggel, a klasszikus donga szerkezetek még mindig a magyar piac relatív legjobb áron és legtöbbet értékesített termékei a szférában.
Mikor rendeljük meg?
A bármilyen funkciójú, a legkisebb gabonatárolótól a komoly műszaki tartalommal épülő hűtőházig, de döntően egyre inkább ipari gyártó- és szerelő funkcióval épülő, költséghatékony acélcsarnokokhoz használt magas minőségű horganyzott alapanyagok árának csökkenése még nem látható. A teljes 2021. évet tekintve nyugodtan beszélhetünk az acél alapanyag beszerzési árának duplázódásáról – de még így is megéri telephelyfejlesztés esetén ezzel a műszaki megoldással kalkulálni.
A világszerte szállító, és így nagy tételben acélt felhasználó Frisomat korábban 4-6 hónapos szállítási határidővel rendelt alapanyagot, de az alapanyagárak manapság maximum 2 hétre szólnak, ami az ajánlatadást nagyban megnehezíti. Teljesen rendhagyó tendencia, hogy csak akkor adnak szívesen árajánlatot egy-egy megkeresésre, ha a tervek nem csupán készen vannak, de a jogerős építési engedély is a megrendelő kezében van már. Így a jelenlegi kb. maximum 3 hónapos szállítási határidővel van esély árgaranciát kapni, de azt is főleg a szigetelés nélküli csarnokok esetén.
Fuvarköltségek: akár 80 %-os emelkedés
A szigetelt csarnokokhoz szükséges szendvicspaneleket ugyan a Frisomat is gyárt, de azt a magas szállítási költségek miatt eddig is inkább Lengyelországból szerezte be. Idén a fuvarköltségek mintegy 80%-os emelkedése további tétel az amúgy is nehezen fixálható költségkalkulációban. A panelek árát pedig egy hónapos határidővel adják meg. Ennek ellenére a 2021. évben nem volt a keresletben visszaesés, jóllehet sok beruházó óvatosabb lett a nehezen kalkulálható építési költségek miatt.
Nulladik lépések
De térjünk vissza a tervezés folyamatához! Ha már a gondolat megfogalmazódott, miszerint cégünket egy acélcsarnok nyújtotta modern és elsőre talán erősen ipari elemeket hordozó környezetében szeretnénk berendezni, érdemes figyelembe venni a telepítés mondhatni 0-ik lépéseit:
- milyen célt szolgál a csarnok, vannak-e speciális igényeink a szerkezet kialakításában vagy méretei tekintetében?
- ennek tudatában konzultáció a csarnok kivitelezőivel,
- talajmechanikai vizsgálat,
- engedélyezési terv és eljárás,
- statikai kiviteli terv.
Bátran gondolhatnánk, hogy a fent felsorolt lépések bőven ráérnek a csarnok megrendelését követően, a 2021-es építőanyagárak piaci robbanása tett róla, hogy ez ne így legyen.
Ha kíváncsi, mennyiért építenék fel az Ön könnyűszerkezetes csarnokát, keresse a Frisomat szakembereit, hogy személyre szabott árajánlatot adhassanak Önnek!