A könnyűszerkezetes acélépületek számos szerepkörben megállják a helyüket, mégis a legtöbbször a különféle mezőgazdasági vagy ipari termelés, raktározás szempontjából kerülnek kihangsúlyozásra. Napjaink modern építészeti irányzatai azonban egyre több lehetőséget kínálnak az egyéb – talán még mindig rendhagyónak számító – módon történő alkalmazásukra. Elegáns megjelenés, igényre szabható alakíthatóság, funkciógazdagon. Nézzük, hogyan válik irodaépület egy acélcsarnokból!
Rendhagyó funkció egyedi kialakítással
Bár a könnyűszerkezetes, acélból készülő építményekről túlnyomórészt a hatalmas ipari csarnokok vagy mezőgazdasági termény- és géptárolók jutnak az eszünkbe, az új építészeti irányzatok, a megszokottól való elszakadást pártoló látásmód és a kreativitás egysége egyre nagyobb teret enged ezeknek az épületeknek az újabb és újabb szerepben történő megjelenésükhöz. Napjainkban egyre nagyobb népszerűségnek örvendenek a kisebb és kompaktabb „acélcsarnokok”, melyek szakítanak az unalmas színekkel és formákkal. Ennek köszönhetően már nem csupán gyártóüzemekhez és raktárakhoz tartozó irodahelyiségek léteznek, de komplett, különálló irodaházak is.
Könnyebben, gyorsabban, izgalmasabban – acéllal!
A hideg megmunkálású acélból készülő szerkezetek egyik ismert tulajdonsága, hogy pontos tervezhetőségük és annak megfelelő méret szerinti gyártásuk rendkívül, az elemek gyári csavarozási, illesztési előkészítései rendkívül gyorssá teszi a folyamat egészét. Kis vagy közepes, számokban kifejezve a körülbelül 450-500 m2 alapterületű épületek a rendelés leadásától számítva átlagosan 3-4 hónap lefolyása alatt átadásra kerülhetnek. Emellett, az összeszerelésre gyárilag előkészített elemeknek köszönhetően rendkívül kevés törmelékanyag keletkezik, tehát az építkezések nagyrészt hulladékszegény módon bonyolíthatók le. Ez a tulajdonság rendkívül hasznos tud lenni kisebb méretű vagy már beépített területen.
A gyorsaság és a technológiából származó műszaki pozitívumok mellett azonban a másik érv, amely közkedveltté teszi az építkezés ezen formáját az az egyedi igények szerint tervezhető megjelenés, voltaképp „arculat-kialakítás”. A könnyűszerkezetes csarnokok borítása ugyanis többféle színben érhető el, igényelhető akár tűzálló rétegkezeléssel is, mely biztonságtechnikai szempontból fontos tényező. Ezen felül az acélépületek hőszigetelése is megoldott, különböző vastagságban elérhető szendvicspanelekkel, melyek kőzetgyapot vagy PIR/PUR hab kitöltő anyagokkal készülnek az épületek funkciója és elhelyezkedése szerint. Ennek köszönhetően a csarnok, illetve az abban kialakított helyiségek akár hűtés/fűtés nélkül is képesek a passzívházakra jellemző módon kellemes hőmérsékletet tartani.
Könnyűszerkezetes megoldással tehát minden lehetőség adott a külső megjelenés és az épületszigetelés szempontjából egy, a szokásostól eltérő irodaépület gyors és hatékony megvalósításához. A külső szerkezet felépülése után a belső terek már könnyedén szeparálhatók, alakíthatók igény szerint gipszkartonnal.
Könnyűszerkezetes megoldás az udvaron
Nem szokatlan, hogy még a kisebb méretű irodaházak mellett is gyakran van szükség munkahelyi parkoló kialakítására. A hidegen hengerelt acélból készülő szerkezetek nem csak a főépület kivitelezésénél szolgálhatnak hosszú távú megoldásként, de akár az udvaron is!
Napjainkban sajnos nem idegen jelenség a nyári meleg drasztikus magasságokba történő emelkedése, ennek megfelelően indult nagyobb mértékben elterjedésnek a fedett vagy árnyékolt parkolóhelyek kialakítása. Gyakran előfordul azonban, hogy irodaparkolók esetében új épületnek ilyen célra történő megvalósítása területileg vagy esztétikailag nem lehetséges. Az acélcsarnok-szerkezetek ilyen szituációban is remekül helyt állnak, hiszen a tartóoszlopok és felső vázszerkezetek könnyedén alkalmazhatók önálló módon, oldalelemek nélkül is. Ezzel a kialakítással, akár utólag is megvalósíthatók fedett gépjármű beállók, melyek tetején – kis dőlésszögű, nagy felületüknek köszönhetően – napelem panelek is elhelyezhetők lehetnek a telephely villamosenergia-szükségletének kiegészítésére vagy az elektromos járművek töltéséhez.
Ha kíváncsi, mennyiért építenék fel az Ön új könnyűszerkezetes irodaépületét, keresse a Frisomat szakembereit, hogy személyre szabott árajánlatot adhassanak Önnek!