A könnyűszerkezetes csarnokok építésének idejét és költségét erősen befolyásolja a tervezési munka. Ezért is választják sokan a típustervek szerinti csarnokokat és más épületeket, ide értve a könnyűszerkezetes házakat is.
A könnyűszerkezetes építési megoldás egyik nagy előnye ugyanis az, hogy nem feltétlen szükséges minden ipari csarnokot, gabonatárolót vagy istállót a nulláról megtervezni, mert jellemzően azonos, vagy közel azonos paraméterek szerint épülnek fel.
Mire szolgál az építési engedélyezési, illetve a kiviteli terv?
Az ipari létesítmények esetében az építési engedélyezési terv a leendő épület egészét, a megjelenését mutatja be 1:100 léptékben. Ehhez társulnak az építészeti rajzok és műszaki dokumentumok, amelyeket be kell nyújtani az illetékes építési hatóságnak.
A hatóság ez alapján dönti el, hogy a leendő létesítmény megfelel-e az építési előírásoknak és szabályoknak, illetve azt törvény határozza meg, hogy részleges, vagy teljes kiviteli tervet csatolni kell-e az építési engedélyezési terv mellé.
Az építkezés csak az elfogadott tervek alapján kiállított hatósági engedéllyel kezdhető meg jogszerűen.
Mikor érdemes egyedileg tervezni könnyűszerkezetes csarnokot?
Az acélszerkezetes ipari létesítmények építésének esetében ugyanaz érvényes, mint szinte minden komolyabb építmény kapcsán, azaz több jól elkülöníthető fázisra osztható a kivitelezés:
- tervezés,
- engedélyeztetés,
- földmunkák és alapozás,
- acélszerkezet gyártása,
- acélszerkezet felállítása,
- szigetelési munka, szendvicspanel szerelése, stb.
A tervezés kiváltható a típustervek közül való választással, ám gyakorta előfordul, hogy egyedi tervezésre támad igény.
Általánosságban véve azt mondhatjuk, hogy minden olyan esetben érdemes egyedileg tervezni az acélszerkezetes ipari építményt, amikor a típustervek nem felelnek meg a célnak. Ténylegesen fontos átgondolni, mert az egyedi tervezés érthető módon megnöveli mind a költségeket mind a kivitelezés idejét.
Mi történik egyedi tervezés esetén?
Amennyiben az egyedi tervezés mellett dönt, akkor érdemes tudnia, hogy ezt az összetett feladatot az építész-, a belsőépítész-, az elektromos-, a gépész- és a statikus mérnök együttesen végzik el a legtöbb esetben.
A tervezés során ők készítik el a vázlattervi-, az engedélyezési- és a kivitelezési tervdokumentációt, mert ezek együttesen tudják szavatolni az építkezésnek a beruházási igények szerinti megvalósíthatóságát.
Mennyi idő alatt készül el az egyedi könnyűszerkezetes csarnok építési engedélyezési és kiviteli terve?
Az egyedi tervezés időtartama és ára elsősorban a munka összetettségétől függ. Akár 1 hónap alatt is elkészülhet az építési engedélyezési terv, de több hónapra is kitolódhat.
Ezen idő alatt biztos, hogy többszöri konzultációra lesz szükség az építésszel, hiszen Ön tudja a legjobban, hogy pontosan milyen ipari létesítményt is szeretne.
Évtizedes tapasztalattal azt mondhatjuk, hogy a tervek elkészüléséig 30-45 nappal lehet számolni, majd még további 30-40 napba telik az építési engedély kiadásáig, és további 15 napba, mire jogerőre emelkedik.
Azaz összesen két és fél, három hónappal érdemes számolni.
Mennyibe kerül egy terv elkészítése?
Az építészeti tervezés az árajánlattal indul, amit jelentős mértékben befolyásol a munka összetettsége, illetve természetesen az, hogy kivel csináltatja a tervezést.
Általánosságban azt mondhatjuk, hogy 8-10 000 Ft/m2 áron érdemes számolni az építési engedélyezési terv esetében, de ahogy jeleztük, ez az ár magasabb is lehet.
Mikor válassza a típusterv szerinti könnyűszerkezetes csarnokot?
Amennyiben olyan ipari létesítményt szeretne, amely nem igényel különleges tervezést, vagy szűkösebb a költségvetése, akkor kifejezetten érdemes típustervet választania.
Ekkor is van lehetőség személyre szabni az épületet, hiszen megválaszthatja a burkolat vastagságát, a tető alakját, a falak színét, vagy éppen a nyílászárók elhelyezkedését.
A típustervek mind bizonyítottak már a gyakorlatban is, és a kivitelező is gyorsabban készül el vele, hiszen már pontosan ismeri a tervet, jó eséllyel többször megépítette már.
Ha kiváló minőségű acélcsarnokot keres, akkor kérjen most ajánlatot a Frisomattól itt!