A gazdasági épületek bővítése megvalósítható könnyűszerkezetes technológiával, ám érdemes odafigyelni mind a statikai tényezőkre, mind a jogszabályokra, mert ez utóbbiak sokat változtak az elmúlt évek alatt.
A bürokráciacsökkentő intézkedéseknek hála ma már egy sor átépítési vagy bővítési munkához nem kell engedélyeztetési eljárás lakóépületek, vendéglátásra szolgáló épületek vagy gazdasági épületek esetében.
Mielőtt kitérnénk a könnyűszerkezetes bővítésre, vessünk egy pillantást a jogszabályokra.
Milyen gazdasági épületek bővíthetők engedély nélkül?
A 312/2012. (XI. 8.) Korm. rendelet 1. számú melléklete alapján építési engedély nélkül végezhető tevékenységek közé tartozik:
- a nem emberi tartózkodásra szolgáló építmény bővítése, amelynek mérete az építési tevékenység után sem haladja meg a nettó 100 m3 térfogatot és 4,5 m gerincmagasságot (8),
- a növénytermesztésre szolgáló üvegház bővítése (15),
- a 6,0 m vagy annál kisebb magasságú, a 60 m3 vagy annál kisebb térfogatú siló, ömlesztettanyag-tároló, nem veszélyes folyadékok tárolója, nem veszélyes anyagot tartalmazó, nyomástartó edénynek nem minősülő, föld feletti vagy alatti tartály, tároló elhelyezéséhez szükséges építmény bővítése (17).
Természetesen ez csak annyit tesz, hogy nem kell külön engedélyeztetni ezen gazdasági épületek bővítését.
Ám ilyenkor is teljesíteni kell azokat az előírásokat, amelyeket a településrendezési tervek, a helyi építési szabályzat, az általános érvényű kötelező építésügyi szabályzat tartalmaz, vagy más hatóság hozott!
Ha pedig a mérethatárokat bármilyen módon túllépné a bővítés, akkor már szükség lesz építési engedélyre. Ezzel kapcsolatban vegye fel a Frisomat szakértő kollégáival a kapcsolatot itt!
Miért előnyös könnyűszerkezetes megoldással bővíteni a gazdasági épületeket?
A gazdasági épületek esetében, ha azok maguk is acélszerkezetes megoldással készültek, a legegyszerűbb és legolcsóbb megoldás könnyűszerkezetes technológiával bővíteni őket.
Akár nagyobb tárolókapacitás kell egy silónak, vagy még húsz tehénnek szeretne helyet az istállóban, viszonylag gyorsan megvalósítható a bővítés: a tervezést és az esetleges hatósági engedélyek beszerzését követően, a bővítés mértékétől függően pár nap alatt máris használatra kész a gazdasági épület.
Kombinált bővítési megoldás gazdasági épületeknél könnyűszerkezetes megoldással
Amennyiben a gazdasági épület más technológiával került felépítésre (például téglaépület, vagy részben beton részben más anyag felhasználásával készült, stb.) akkor külön statikai vizsgálatra is szükség lehet bizonyos fajta bővítésnél.
Például ha egy silót akar megnagyobbítani, meg kell vizsgálni, hogy az alapozása és a falazat kibírja-e a plusz acélszerkezet jelentette súlytöbbletet, vagy ha egy istállót szeretne megnagyobbítani, akkor fontos tudni, hogy a tetőszerkezet megbontása és bővítése milyen hatással lesz a korábbi épületre.
Ahhoz, hogy konkrétan meg lehessen mondani, az ön gazdasági épületénél milyen munkálatokra és mekkora költségekre lehet számítani egy esetleges bővítés során, vegye fel a kapcsolatot itt a Frisomattal, a könnyűszerkezetes csarnokok szakértőjével!