Független felmérés szerint vezet a könnyűszerkezetes technológia: pontos tervezhetőség, rugalmas alakíthatóság, gazdaságos és gyors kivitelezés. Egy 2023 első felében végzett független felmérés eredményei szerint ezek a tulajdonságok a legkeresettebbek az építési technológiákat illetően. A válaszadók véleménye alapján ebben mind kiemelkedően teljesítenek az acélcsarnokok. A felmérés 2023 őszén folytatódik!
A 2023 első felében lebonyolított független felmérés az elmúlt években építkezők és az ilyen jellegű beruházást a közeljövőben tervezők csoportját kérdezte döntési preferenciáikról, tapasztalataikról, elképzeléseikről. Az eredményekből az építőanyagok közötti választás preferenciáin kívül kiderültek a legkeresettebb tulajdonságok, de a kivitelezéseket lassító vagy a megvalósítást gátló tényezők is kirajzolódtak. Ezekből könnyen megállapíthatók a könnyűszerkezetes acélcsarnokok népszerűségének okai.
Vélemények, tapasztalatok lezajlott és tervezett beruházásokról
Az online felmérés fókuszában az a kérdéskör állt, hogy a gazdaság bármely szegmensében tevékenykedő, telephelyfejlesztést befejező vagy még csak tervező vállalkozások milyen szempontok szerint döntenek egy-egy építési megoldás, technológia mellett.
Tekintettel arra, hogy a felmérésben résztvevők 60%-a cégvezető, döntéshozó, 18%-a beruházást végző magánember, 15%-a szakember és további 7% a beruházást előkészítő szakember volt, így a válaszokból érdemes következtetéseket levonni.
A bevezető kérdések fókuszában az egyes építőanyagok népszerűsége állt. A válaszok elemzéséből kiderült, hogy az építési beruházások bonyolításában már jártas kitöltők 62%-a választotta a könnyűfémszerkezetes technológiát, azaz egyértelműen ez volt a legnépszerűbb. Ebben a csoportban a válaszadók 38%-a a hagyományos vasbeton szerkezetes építés mellett döntött.
A beruházást még csak tervezők körében is a könnyűszerkezetes technológia vezet, de ők többféle megoldásra is nyitottak, készüljön az akár téglából, akár fából.
A felmérés vizsgálta azt is, hogy mi miatt döntöttek az adott technológia mellett. Fő szempontként, 23%-ban a gyors kivitelezést jelölték meg, de fontosnak ítélték a jó referenciát, a korábbi sikeres együttműködést és a rugalmas tervezhetőséget, kialakíthatóságot is.
Elképzelés vs. valóság
A következő kérdéscsoport a tervezéstől a tényleges kivitelezésig tartó folyamatot nehezítő vagy akadályozó tényezőket vizsgálta.
A válaszok alapján megállapítható, hogy a beruházási szándék ugyan aktívan jelen van a hazai vállalkozások mindennapjaiban, de ténylegesen ennél lényegesen kevesebb projekt indul el. Legfőbb visszatartó tényezőként, 26%-ban a pályázati források hiányát jelölték meg a kitöltők.
A válaszok alapján a cégeknek csupán egynegyede képes arra, hogy kizárólag önerőből valósítson meg fejlesztéseket, míg ugyanennyien nyilatkoztak úgy, hogy legalább 50%-os támogatásra lenne szükségük ahhoz, hogy egyáltalán el tudjanak indítani egy ilyen volumenű beruházást. A pályázati források hiányán túl nehézségnek ítélték meg az alapanyagárak kevéssé kiszámítható ingadozását és a szakemberhiányt is.
Gyorsan és gazdaságosan acélcsarnokkal!
A könnyűszerkezetes építkezés előnyeit vizsgálva a válaszadók 18%-a emelte ki a technológia költséghatékonyságát, 14% számára a legfontosabb szempont az egyénileg alakítható elemeknek köszönhető rugalmas megvalósíthatóság, ugyanakkor lényegesnek ítélik az összefogott, egy kézben tartott tervezést és a hulladékszegény kivitelezést is.
Amennyiben építkezéssel járó beruházás után van, vagy még előtte áll, ossza meg Ön is véleményét, elvárásait vagy éppen tapasztalatait, hiszen a független felmérés 2023 őszén is folytatódik!