Állattartó gazdaságok modernizálását célzó új, vissza nem térítendő támogatások válnak elérhetővé a gazdálkodók számára 2024. őszén. Ezzel számos vállalkozás számára nyílik rég várt lehetőség a telephelyek bővítésére, illetve azok versenyképességét javító korszerűsítésére. Jó hír mindazoknak, akik építési fejlesztést is terveznek, hogy egy könnyűszerkezetes acélcsarnok duplán is jól jöhet!
Indulhat a tervezés
Idén ősszel érdemes leporolni a korábbi fejlesztési terveket vagy szélsebesen újak összeállítását megkezdeni mindazoknak, akik állattartó tevékenységgel foglalkoznak, de telephelyük megfelelő mértékű korszerűsítését kizárólag saját forrásból eddig tudták megoldani. A 2024. őszétől beadható pályázatok célja a magyarországi állattartó gazdaságok versenyképességének javítása a telephelyek bővítése vagy technológiai, gépészeti fejlesztése által. Napjainkra az acélcsarnokok minden szempontból ideális megoldást nyújtanak mindazok számára, akik építéssel járó beruházást fontolgatnak.
A kiírásban meghatározott célterületek rendkívül széles skálán mozognak: szinte minden, állattartáshoz kapcsolható fejlesztés részesülhet a vissza nem térítendő támogatásban. Ennek megfelelően minden olyan gazdaság számára nyitott a lehetőség, akik szarvasmarha-, baromfi-, sértéstartással foglalkoznak, de ezek mellett megjelenik minden húshasznú szárnyas, a méhészetek, illetve a kecske, juh és nyúlféléket tartó farmok. Mindebben a könnyűszerkezetes acélszerkezetek pedig nem csak épületmegoldásként szolgálhatnak.
Két pályázat egy csapásra
A két új támogatási forrás célzott területei szinte megegyeznek: fő fókusz az állatjólétet befolyásoló tényezők javítása a gazdaságok versenyképességének fokozása érdekében, akár külön megvalósítási helyszíneken is. Feltétel ugyanakkor, hogy a pályázó gazdaság éves árbevételének legalább 40%-ban agrár tevékenységből származzon az utolsó vagy az azt megelőző teljes, lezárt üzleti évben.
Az összesen 150 milliárd forintos keretösszegű „Állattartó telepek fejlesztésének támogatása” pályázat keretein belül 200 millió Ft és 5 milliárd Ft, az „Állattartó telepek megújításának támogatása” pályázatban 30 millió Ft és 200 millió Ft között mozognak a lehívható összegek. Utóbbi esetében a teljes pályázati keretösszeg 50 milliárd Forint. A pályázatok további részleteiről bővebben ITT OLVASHAT.
Duplán is érdemes acélcsarnokban gondolkozni
Mindenkinek, aki mezőgazdasági vállalkozóként építést tervez. Az acélcsarnokok egyik legnépszerűbb alkalmazási területe a mezőgazdasági terménytárolás mellett mindig is az állattartás volt.
Melyek a könnyűszerkezetes acélcsarnokok előnyei, amelyek évtizedek óta meggyőzik a gazdálkodókat? És mivel tudnak napjainkban ezek az épületek akár többet is nyújtani?
Nézzük a részleteket!
Ezen épülettípus alapvető tulajdonsága a rendkívül gyors kivitelezhetőség. A belga Frisomat acélcsarnokai például moduláris, előre furatolt elemes rendszerben készülnek, így a tervezéstől a kivitelezésig zökkenőmentesen zajlanak a részfolyamatok. Mindez azzal együtt is garantált, hogy az épületeket akár egyedi megvalósítással, ügyfélszempontok szerint alakítják ki – azok a jövőben is könnyen bővíthetők, vagy akár költöztethetők, mozgathatók maradnak.
Mindemellett napjaink acélcsarnokai számos, az egészséges állatállomány tartásához elengedhetetlen funkciókkal felruházhatók. Ennek példái a többféle vastagsággal választható hőszigetelhető oldalfalak, a páralecsapódást gátló és elvezető antikondenzációs bevonat, vagy az alaptulajdonságok között megtalálható korróziómentes és ammóniaálló szerkezet.
+ 1 előny energiamegtakarítási fejlesztésekhez
A 2024. szeptember- és októberétől 4-4 benyújtási időszakon át kérelmezhető pályázatok természetesen a megújuló energiaforrások alkalmazását és más, a gazdaságok fenntarthatósági törekvéseit (pl. hőszivattyús rendszerek) is segítik. Ennek részeként megjelennek a napelem panelek is támogatott kategóriák között. Az acélcsarnokokat gyártó Frisomat ebben a tekintetben is kínál megoldást, amelynek fontos alapja, hogy a cég több évtizede törekszik saját gyártási folyamataikat fenntartható alapokra helyezni, így napjainkra gyártósoraik energiaigényét 100%-ban megújuló energia felhasználásával fedezik. E megoldás műszaki feltételeit minden, a jövőre tekintettel lévő gazdálkodó számára kínálják.
A Frisomat acélcsarnokok szerkezete 100%-ban napelem-kompatibilis terhelhetőséggel készül. Ennek köszönhetően nem csak az acélépületek nagy felületű tetőszerkezetein helyezhetők el biztonságosan szolár panelek, de a különálló, közepes-nagy méretű területek (pl. parkolók) lefedésére alkalmas, SolarStruct névre keresztelt acél tartószerkezeteken is.
Érdemes a fejlesztések során ezt a lehetőséget is kihasználni.
Bővebb tájékoztatásért vegye fel a kapcsolatot a Frisomat szakértőivel!
(x) támogatott tartalom