Napjainkra a mezőgazdasági munkálatokhoz használt nagygépek technológiailag magasan fejlettek, köztük nem egy csúcskategóriás jármű előfordul – ennek megfelelően jelentős értéket képviselnek a gazdaság eszközállományában. Nem meglepő tehát, ha tulajdonosaik keresik a megfelelő tárolási lehetőségeket, hiszen a mezőgazdasági munkálatoktól mentes időszakokban a szabad ég alatt történő tárolásuk állagromláshoz vezethet. A könnyűszerkezetes acélcsarnokok itt jönnek a képbe és méltán népszerűek ebben a szerepben (is)!
Mi áll mindennek a háttérben?
A mezőgazdasági termeléshez kapcsolódó munkafolyamatok – mint a vetés, aratás, bálázás – jelentősen kevesebb energiát és időt igényelnek napjainkban, mint pár évtizededdel ezelőtt. Nagyban köszönhető ez a gazdaságokban alkalmazott gépek gyors ütemű műszaki fejlődésének is. Amiként az élet egyéb területein is megfigyelhető az új technológiák megjelenése, úgy a mezőgazdaságban is számos újfajta megoldás teszi napjainkban egyszerűbbé a precíz munkavégzést. A GPS-technológia mellett megjelentek további okos kiegészítők és továbbfejlesztett fedélzeti komputerek, tehát mind műszakilag, mind informatika szempontjából komplexebb gépek állnak rendelkezésre. Ez azonban, logikus módon maga után vonta az eszközök jelentős értéknövekedését, olyannyira, hogy napjainkra fontossá vált a tárolásukat és karbantartásukat szolgáló létesítmények minősége is.
A mezőgazdasági növénytermesztési szezon jellemzően a tavaszi hónapoktól ősz végéig tart, ebből következően a munkafolyamatokat könnyítő gépek használata is időszakos. Ezen a ponton jelentenek sokoldalú, mégis villámgyors tárolási megoldást a könnyűszerkezetes acélcsarnokok.
Nagygépek tárolása acélcsarnokban, gyorsan, hatékonyan
A hideg megmunkálású, könnyűszerkezetes acélépületek számos funkció ellátására kínálnak időtálló megoldást, ennek köszönhetően népszerűségük is egyre nő. Az előregyártott elemekből és előre furatolt sablon panelekből összeállítható szerkezetek tervezése és egyedi igényekhez igazítása egyszerűen megoldható – gyakorlati kivitelezésük rendkívül gyorsnak mondható, ennek ellenére strapabíró épületet eredményeznek. Gyártási technológiából adódóan – a szerkezeti elemek pontos paraméterek mentén történő legyártásával – jelentős mennyiségű építési hulladék nem keletkezik. Köszönhető ez az ütemezett logisztikának is, illetve, hogy a legyártott elemek egymás után, felhasználási sorrendhez igazodva kerülnek szállításra, így felesleges szerkezeti részek nem foglalják az építési területet.
Az acélcsarnokok ezen felül egyszerűen egészíthetők ki nyílászárókkal, szellőztetőrendszerekkel is. Az akár 60 méter fesztávú épületek tetőlejtés szempontjából is variálhatók: a 10 és 22 fokos lejtésű tetők mellett választható a mezőgazdaságban kedvelt íves szerkezet is. Az ideális választás természetesen függ a végleges épület funkciójától, a benne tárolt gépek méretétől, mozgatási igényüktől.
Praktikus kiegészítők
A természetes napfény beengedése érdekében elérhetők különböző fényáteresztő panelek, de külső burkolathoz is létezik számos variáció, mind hőszigetelési lehetőségek, mind színezés terén. Műhely vagy szervízhelyiség-kialakítás esetén érdemes vastagabb szendvicspanel-réteggel szigetelni, így a tároló fűtés nélkül is használhatóvá válik a hűvös évszakok alatt is, de 10 vagy 22 fokos lejtésű tetővel, statikai megfelelősség esetén telepíthetők napelemes rendszerek is, melyek tovább javítják az épületek energiahatékonysági jellemzőit.
Emellett az esetleges páralecsapódás is kiküszöbölhető – mellyel megelőzhetők az eszközökre hosszú távon káros vízszivárgások – ugyanis a fémszerkezetek bevonhatók egy ún. antikondenzációs réteggel, mely hatékonyan akadályozza meg a nedvesség megülését és felgyülemlését.
A könnyűszerkezetes épülettípus láthatóan számos szempontból vizsgálva bizonyítja sokoldalúságát az agrár színen, nem csak terménytárolás és feldolgozás, de nagygépek raktározása tekintetében is.
Ha kíváncsi, mennyiért építenék fel az Ön új könnyűszerkezetes géptárolóját, keresse a Frisomat szakembereit, hogy személyre szabott árajánlatot adhassanak Önnek!