A könnyűszerkezetes ipari csarnokoknak ugyanúgy szükségük van megfelelő alapozásra, mint a hagyományos, monolit vasbeton létesítményeknek – ám a tömegkülönbséggel érdemes számolni.
Ugyanakkor, ha jó alapot szeretnénk egy könnyűszerkezetes csarnokhoz, azt is érdemes tudni, hogy mitől is lesz jó az az alap.
Miért fontos a csarnokok alapozása?
Az épületek egyik legfontosabb eleme a megfelelő alap, amire megkezdhetjük magát az építkezést. Ennek hiányában a szerkezet idővel megsüllyedhet, gondjaink adódhatnak a talajvízzel és kritikus károk keletkezhetnek a szerkezetben is.
Hogyan kezdjünk neki a könnyűszerkezetes csarnok alapozásának?
Elsőként érdemes átgondolni, hogy milyen méretű csarnokot fogunk építeni. Bizonyos méret felett ugyanis az alapozás önmagában nem elegendő. Sok esetben a munkálatok megkezdése előtt szükség van egy talajvizsgálatra is, és amennyiben szükséges, a terep megfelelő előkészítésére.
Az esetek túlnyomó többségében szükség van árokásásra, akkor is, ha földkiemeléssel operálunk. Emellett gondolni kell előre a közművek bevezetésére is és kiásni azok nyomvonalait.
Ha könnyűszerkezetes ipari csarnok, akkor sávalapozás
Könnyűszerkezetes csarnokok esetében a lemez, illetve a sávalapozás a legjellemzőbb. Ennek megtervezését célszerű egy statikusra bízni, így biztosak lehetünk abban, hogy a végeredmény a céloknak és az előírásoknak egyaránt megfelel majd.
Kiemelt figyelmet kell fordítani arra, hogy az alap vízszintes legyen, valamint, hogy az alaptest külső síkja túlnyúljon a kontúrvonalakon. Az alap általában betonból készül, erre kerülhetnek rá a lemezek.
Amennyiben sávalapot választottuk, akkor lényeges, hogy az kövesse a kontúrvonalakat és törekedni kell rá, hogy a főtartó szerkezet központosan terhelje majd az alaptestet. Lemezalap esetén pedig jól jöhet egy teherelosztó háló elhelyezése.
Építkezni csak kész alapra szabad könnyűszerkezetes csarnok esetében is
Csak ezeket követően lehet felhúzni a vázat, amellyel már megkezdődhet az építkezés legjava. Ebben az esetben is törekedni kell majd az egyenletes súlyelosztásra. Ugyan a modern alapok már megbirkóznak az egyenetlen terheléssel, a kockázatokat minden esetben célszerű minimálisra csökkenteni.
Az alapozás optimális kialakítása nemcsak a biztonsági szempontok miatt fontos. Rengeteg pénzt és időt is spórolhatunk azzal, ha már a tervezésnél körültekintőek vagyunk, így elkerülhető lesz az újra tervezés, ahogy a kiegészítő munkálatok is.
Ha Önnek is egy könnyűszerkezetes csarnokra és megfelelő alapozási munkálatokra van szüksége, akkor vegye fel a kapcsolatot a Frisomat Magyarországgal itt!