A könnyűszerkezetes csarnokok mind népszerűbbek Magyarországon és szerte a világon. Az ok érthető: sokkal olcsóbbak és jóval kevésbé terhelik a környezetet, mint a hagyományos csarnoképületek.
Nyugaton körülbelül fél évszázada jelentek meg az első könnyűszerkezetes csarnokok, elsősorban műhelyként, kisüzemként, raktárként kezdték építeni őket.
Az utóbbi években viszont Magyarországon is leginkább ezt a fajta ipari épülettípust kezdték favorizálni, köszönhetően az árkülönbözetnek és a modern technológiáknak, amik révén számos csarnoktípus építhető acél könnyűszerkezetes vázzal és burkolattal.
Mik a könnyűszerkezetes csarnokok előnyei?
Röviden összefoglalva: a csarnok ára, a tartósság, a sokoldalú felhasználhatóság, a gyors építés, a környezet kímélete.
Köszönhetően a technológia fejlődésének, könnyűszerkezetes acélcsarnokot már kicsi és közepes méretű épületek esetében is bátran lehet alkalmazni, nem csupán nagy üzemek épülhetnek így.
Állattartó csarnokoktól a raktárakon át a gyártóüzemekig meglehetősen széles skálán mozog a funkcionalitásuk, miközben jelentős erőforrást spórol meg az, aki könnyűszerkezetes csarnokot építtet. Ha az acél könnyűszerkezetes technológia környezetkímélő jellegét is ide vesszük, érthető, miért vált a legelterjedtebb építészeti megoldássá.
Egy könnyűszerkezetes csarnokot gyorsan össze lehet szerelni
A Frisomat könnyűszerkezetes csarnoképületek ugyanúgy előre tervezett, méretezett és gyártott acél elemekből készülnek, mint más minőségi könnyűszerkezetes csarnokok. Ez több előnyt is biztosít: már az engedélyeztetési fázisban elő lehet készíteni az épületet, és amint az engedélyek rendelkezésre állnak és megtörtént az alapozás, már lehet is építkezni.
A könnyűszerkezetes ipari épületek esetében is viszonylag gyors az építési szakasz. Ami a hagyományos csarnoképületeknél hetek, vagy hónapok munkája, az a könnyűszerkezetes csarnokoknál napokba, legfeljebb egy-két hétbe telik, és ekkor is az idő egy részét a felhasznált anyagok száradása, megkötése teszi ki.
A helyszínre szállított elemeket a kiviteli tervek alapján helyben rakják össze (a nagyobb csarnokoknál daru alkalmazásával), az acélszerkezetes vázat, amire jöhet a tető, majd, ha szükséges, a tető szigetelése.
Ezt követi a tető befedése, majd az oldalfalak burkolása, opcionális szendvicspaneles szigetelése, aztán a gépészet, az elektronika és minden más, ami az adott típusú csarnoknál megrendelésre került.
A hő- és hangszigetelés is könnyű
Amennyiben a könnyűszerkezetes csarnoknál szükséges a hőszigetelés (például állattartó telepnél, gyártóüzemnél), akkor az is viszonylag egyszerűen megoldható az előre gyártott szendvicspanelek révén.
Azt már a csarnok célja határozza meg, hogy a hő- és ezáltal a hangszigetelés milyen mértékű legyen. Az egyszerű, négy évszakos kihasználtságú gyártócsarnoktól kezdve egészen a hűtőházig minden megvalósítható. Ráadásul a felhasznált alapanyagok miatt biztosított a megfelelő tűzállóság is.
Egy könnyűszerkezetes csarnokban kiemelkedő méretű lehet a belső tér, ami nem penészedik
A tér kihasználása mindig is kritikus szempont volt az ipari létesítményekben. A könnyűszerkezetes csarnokoknál az acélszerkezet biztosítja a maximális teret, mert rendkívüli mértékben alkalmas nagy fesztávok áthidalására, ezáltal akkora belső terek hozhatók létre, amekkorára szükség van az adott csarnok funkciója szerint.
Szintén fontos előny, hogy nincs szükség a falak száradására. Száraz technológiával, homogén anyagok felhasználásával készül a legtöbb könnyűszerkezetes csarnok, ezért a vizesedés és hőhidak kialakulása se valószínű. Megfelelő használat mellett kizárt a penészesedés!
Egy könnyűszerkezetes csarnok fenntartása gazdaságos és környezetbarát
Az építésén túl a fenntartása is gazdaságos az acélcsarnokoknak, mert például bevilágító elemek elhelyezése révén több természetes fény jut a belső térbe, illetve könnyen felszerelhetők napelemek, napkollektorok, hogy azok áramszámlát mérsékeljék.
A megfelelő szigetelés a fűtésköltséget csökkenti, és a szerkezetének köszönhetően a karbantartása is egyszerűbb, mint például egy tégla-, vagy vasbeton csarnoké.
Könnyűszerkezetes csarnok környezetbarát, ami már a felépítésekor is jelentkezik: csak minimális hulladék keletkezik a szerkezet megépítése, a csarnok felépítése során. El lehet felejteni a sok köbméter sittet! Mivel az építkezés is gyors és egyszerű művelet, az anyagmennyiségen is jelentős megtakarítás érhető el.
Amikor a csarnok az életciklusa végére ér, az acélszerkezet, a takaróelemek, a szigetelés nagy része újrahasznosítható, így minimális hulladék keletkezik csak.
Ha tehát ipari csarnokra van szüksége, vegye fel a kapcsolatot a Frisomattal és kérjen személyre szabott ajánlatot!