A könnyűszerkezetes csarnokok egyik legnagyobb előnye a meglehetősen nagy szabadságfok a tervezés és kivitelezés során.
Ha a felső határt nézzük, ami megvalósítható belső alátámasztás nélkül, pusztán áthidaló elemekkel, akkor elméletben 100 méter is lehet a legnagyobb szélesség. Belső alátámasztással akár a 160 méteres fesztávolság is elérhet.
Mekkora a legnagyobb ipari csarnok?
A gyakorlatban persze ritkán van szükség ilyen hatalmas ipari csarnokra. Magyarországon az egyik legnagyobb, eddig megépült könnyűszerkezetes ipari acélcsarnokot a Frisomat „jegyzi”. Ez egy 75 x 40 méteres fesztávval bíró ipari épület, amely tartós és költséghatékony, környezetbarát technológiával épült, előre gyártott elemekből.
Mekkora a legkisebb ipari csarnok?
A felső határt tehát ismerjük, de mekkora a legkisebb, gazdaságosan felépíthető, acélszerkezetes ipari épület? Elsősorban attól függ, hogy mit értünk „ipari csarnok” vagy „mini csarnok” alatt.
A legkisebb, gazdaságosan megvalósítható, könnyűszerkezetes gazdasági épületnek a kerti tárolókat tekinthetjük: ezek pár négyzetméteres kis kabinok lényegében. Költséghatékonyak és tartósak, hiszen évtizedeken át állják az időjárás és a hétköznapi igénybevétel minden viszontagságát.
Ennél valamivel nagyobb méretben már készülnek könnyűszerkezetes irodák, jellemzően a különböző telephelyeken, meglévő ipari létesítmények bővítéseként.
Amennyiben viszont a tényleges gazdasági létesítménynek a vállalkozások által, ipari tevékenységekre használt épületeket tekintjük, akkor a mini csarnokok már akár 20-30 négyzetméteres alapterülettől költséghatékonyan kivitelezhetők.
Mikortól gazdaságos egy könnyűszerkezetes mini csarnok?
Természetesen a gazdaságosság nem csak a mérettől függ. Fontos azt is figyelembe venni, hogy az acélszerkezetes csarnokok világában nincsenek „standard” modellek, amelyek a világon, vagy legalább az EU-n belül egységesnek tekinthetők.
Ennek az oka egyszerű: a könnyűszerkezetes csarnokok mindig az ügyfél pontos kívánságainak és a helyi előírásoknak megfelelően kerülnek megtervezésre és kivitelezésre. A legjobb talán úgy gondolni rájuk, mint a LEGO-ra: ugyanazon alapelemekből sokféle épület hozható létre.
Mitől függ egy acélszerkezetes csarnok ára?
Tekintettel arra, hogy az ipari csarnokok ára elsősorban a felhasznált anyagmennyiségtől, a hőszigeteléstől, a gépészettől, illetve a földmunkától függ, a gazdaságosság kérdése mindig az adott vállalkozástól függ.
Nincs univerzális, konkrét válasz a kérdésre, mert egy sor kérdésre kell választ kapni hozzá. Például tehénistálló vagy anyagraktár esetén fontos tudni, hogy az állatállomány/készlet növekedni fog-e a közeljövőben.
Ha igen, gazdaságosabb elsőre nagyobb istállót/raktárat építtetni, mert akkor később nincs szükség ismét felvonulni a földmunkához, építéshez, ami összességében több költséget jelenthet, mint a plusz köbméterek után fizetni a valamelyest megnövekedett üzemeltetési kiadásokat.
Szüksége van egy kisebb ipari csarnokra, de még sok a kérdése? Vegye fel a kapcsolatot itt a Frisomattal, az acélszerkezetes csarnokok szakértőjével!