A könnyűszerkezetes építmények különleges típusát jelenti az acélszerkezetes műhely. Habár többnyire gyártócsarnokokat, silókat vagy lovardákat szoktak könnyűszerkezetes kivitelben kérni, nem mindenki akar több száz négyzetméteres létesítményt.
A könnyűszerkezetes épületek méltán népszerűek a műhelyre vágyók körében is, hiszen gyorsan elkészül, praktikus és környezetbarát megoldást jelentenek.
Emellett nem elhanyagolható tényező az ár sem. De vajon milyen tényezőkkel kell számolni, amikor az árképzésről van szó?
Mennyibe kerülnek a könnyűszerkezetes műhelyek?
Egyedi igények esetén egészen változatos palettán helyezkedhet el a végleges ár. Ilyen az épület mérete, a beépítésre kerülő nyílászárók típusát és mennyiségét, az akna megépítését és hogy szeretnénk-e bele szigetelést.
Nem kérdés, hogy ha több extrát is szeretnénk a műhelybe, akkor az nemcsak az anyagmennyiség, de a szükséges munkaórákat is megnöveli. Ezek kombinációját mindig célszerű szem előtt tartani a tervezési fázisban, így elkerülhető, hogy olyan költségekbe verjük magunkat, ami már túlmegy a rászánt keret határain.
Az acélszerkezetes műhelyek teljes árát több tényező is befolyásolja
Fontos tudni, hogy az ár kalkulációja során az építési munkálatok és az anyagköltség mellett még további tételekkel is számolni kell. Ilyen például a talajmechanikai vizsgálat, a földmunka. Emellett a megfelelő rutin hiányában célszerű magát a tervezést is szakértőre bízni, ami szintén emel majd a műhely árán.
Emellett választhatók olyan extra beépítések, melyek ugyan nem szerepelnek kötelezően az alapárban, de mindenképpen célszerű lehet igénybe venni. Ilyen a tűzgátló máz vagy a világítás beszerelése. Utóbbiról csak akkor érdemes lemondani, ha szakértő villanyszerelőre tudjuk bízni a munkát.
Ennyibe kerül egy könnyűszerkezetes műhely
Pontos összeget csak a teljes igénylista ismeretében lehet mondani, ám ha csak a könnyűszerkezetes műhely építményét nézzük, akkor azt mondhatjuk, hogy az ára 500 000 forinttól indul – ezért egy kb. 3*5 m-es épületet kapunk cikkünk írásának idején, 2020 elején.
Az ár természetesen jelentősen növekszik, ha a talajmunkát, alapozást és gépészetet is ide vesszük. Az alábbi számítási példa nem minősül ajánlattételnek!
Egy 60 m2-es, 3,6 m belmagasságú nagyobb műhelynél a talajmunka, betonozás, szerelőakna kiépítése együtt kb. 1,5 millió forint. Az acélszerkezet, tetőhéjazat, tűzi horganyozás, világítástechnika további 1,5 millió forint, illetve erre jön még rá a világítás, a gépészet, szellőzés, tervezés stb.
Összességében egy ilyen könnyűszerkezetes műhely 2020 elején 4-5 millió forintba kerül.
A könnyűszerkezetes műhelyeknek is van fenntartási költsége
Lényeges még, hogy egy műhely a felállítás után a fenntartás folyamán is pénzbe kerül. Szerencsére a könnyűszerkezetes épületek működtetése kifejezetten gazdaságos hiszen a világítás igény szerint megoldható természetes fénnyel, illetve a penészedés problémáját is el lehet felejteni a száraz technológiának köszönhetően.
Ezek a költségek tovább csökkenthetők a megfelelő szigeteléssel, illetve a jól átgondolt tervezéssel, mellyel elkerülhetők az utómunkák.
Egy könnyűszerkezetes műhely mindenképpen gazdaságos választásnak bizonyulhat.
Azonban ahhoz, hogy a legtöbbet hozhassuk ki a rendelkezésre álló pénzből, mindig konzultáljunk a Frisomattal, a könnyűszerkezetes építmények szakértőjével, akinek segítségével könnyedén megtalálhatjuk az igényeknek leginkább megfelelő konstrukciót. Vegye fel a Frisomattal itt a kapcsolatot!