A csarnokok számos helyzetben könnyítik meg az életet, amikor szükség van egy tetőre a fejünk felett, viszont egy hagyományos épület felhúzása sem időben sem anyagiakban nem vállalható, egy sátor pedig alkalmatlan a feladatra.
Legyen szó akár logisztikai egységről, akár állattartó gazdaságról, akár gyártóüzemről, sokszor a könnyűszerkezetes csarnok az ideális megoldás. Érthető, hogy manapság miért lehet egyre több ilyen épülettel találkozni: ezek a létesítmények nagyon praktikusak a szerelési, a tárolási és a gyártási munkálatok esetében.
Mire ügyeljünk csarnoképítés során?
Mint minden épületnél, a csarnokok építése esetében is több tényezőt kell szem előtt tartani – feltéve, ha valaki egy biztonságos, tartós, a céljának megfelelő csarnokot szeretne.
Egyértelműen határozzuk meg a csarnok felhasználási célját
Minden csarnoképület kialakítását, gépészetét és főbb dimenzióit mindenekelőtt a felhasználási célja határozza meg. A célból, azaz funkcióból fakad az, hogy mik a minimális, illetve optimális méretek, felhasználásra kerülő alapanyagok, vagy, hogy egyáltalán kell-e alapozási munkákat végezni, szigetelni, vagy le kell-e választani belső tereket.
Természetesen az anyagi háttér is megszabja a kereteket, akár a rendelkezésre álló, az adott projektre fordítható idő, ám ekkor is az a kérdés, hogy adott pénzből és adott idő alatt fel lehet-e építeni a kívánt cél szerinti csarnokot.
A legcélszerűbb tehát először a funkciót meghatározni, majd szakemberekhez fordulni, hogy már a kezdetektől teljes körű műszaki és szakmai segítséget kapjunk a tervezésben és kivitelezésben egyaránt.
Határozzuk meg az ideális dimenziókat
A funkció meghatározását követően szükséges a csarnoképület méretét meghatározni. A kivitelezés költségei mellett az üzemeltetés és karbantartás kiadásaira is jelentős hatással bír az, hogy mekkora a csarnok mérete, a kialakítása, vagy a főtartó szerkezete, vagy éppenséggel az, hogy mennyire szakszerű a betervezett szerkezet, illetve milyen anyagokat használtak a kivitelezés során.
Az ideális méretek egy csarnok esetében jellemzően két paraméter szerint alakulnak: egyfelől a funkció megadja a minimális, illetve optimális méreteket (az alsó határt), másfelől a rendelkezésre álló források azt, hogy mekkora csarnokot valósíthatunk meg illetve tarthatunk fent (felső határ).
Szükség lesz hőszigetelésre?
Szintén érdemes megfontolni, kelleni fog-e hőszigetelés a csarnokra. Általában könnyű eldönteni, hiszen ahol emberek dolgoznak vagy állatokat akar valaki tartani, ott mindenképpen kelleni fog hőszigetelés, míg egy könnyűszerkezetes garázs esetén nem feltétlen lesz szükség rá.
Még a tervezési szakaszban érdemes tehát eldönteni, hogy burkolatként elég lesz-e a hőszigetelés nélküli lemez, vagy inkább szendvicspaneles fallal épüljön meg, ami a vastagsága és a kitöltő anyag függvényében bír hőszigetelő hatással.
Mennyire fontos a hangszigetelés?
A hőszigeteléssel szorosan összefügg a hangszigetelés is, bár tény, hogy akad eltérés a két funkció között. Jellemzően azt mondhatjuk, hogy ami a hőt szigeteli az a hang terjedését is gátolja és fordítva.
Ugyanakkor másfajta anyagok és eljárások szükségesek, ha csak a hangszigetelés a fontos, mert ekkor a falfelületek és a tetőzet kialakítása és a felhasznált burkolóanyagok terén akad eltérés.
A tervezési fázisban kell tehát eldönteni, hogy szükséges-e a hangszigetelés. Például lakott területen szinte minden csarnok esetében garantáltan szükséges, de gyártócsarnokok esetében lakott területen kívül is tanácsos hangszigeteléssel ellátni az épületet.
Mindig minőségi alapanyagot válasszunk
Minden csarnok építése esetében az alapanyag minősége a második tényező. Habár többféle fémet, ötvözetet kínálnak az egyes gyártók és kivitelezők, amennyiben fél évnél tovább akarjuk használni a csarnokot, mindenképpen korróziómentességgel ellátott, kiemelt minőségű acélt érdemes használni a könnyűszerkezetes csarnokoknál.
Persze a magasabb minőség magasabb árat is jelent, tehát itt az időtényező az, amiből érdemes kiindulni: rövid időre, időszakos csarnoknak egy gyengébb szerkezet is megfelel, ám ha tartós üzemre akarunk berendezkedni, elengedhetetlen a magas színvonal. Máskülönben a csarnok javításának költsége meg fogja haladni azt az összeget, amit az alapanyagon spóroltunk.
Válassza a minőséget inkább, ha acélcsarnokról van szó, forduljon a Frisomathoz!