Egyre több helyen jelennek meg és nem csupán épületek tetején, de nagyobb szabad területeken is, napenergia hasznosítására alkalmas acélszerkezetek. Érdemes megvizsgálni, hol férhetnek el ezek az energia- és költségkímélő eszközök vállalkozásunk környezetében. Mutatunk néhány példát!
Az elmúlt évek gazdasági változásainak formáló hatásai az energiaárakat is jelentősen érintették, ebből következően a termelés, a vállalkozások általános fenntartása érezhetően költségesebbé váltak. Ennek hatására a jövőorientált vállalkozások berkein belül a megújuló energiaforrások hasznosítása, mint lehetőség szinte a napi gondolkodás része lett.
Felmerülhet a kérdés: alkalmas-e az épület, a tető a berendezések telepítésére, vagy a szerkezetet is cserélni kell? És ha igen, vajon mire érdemes? Elférnek-e valahol a napenergiát hasznosító acélszerkezetek?
Meglévő épületek megújuló energiafelhasználásra alkalmas felújításakor érdemes a könnyűfém-acélszerkezetű tetőt is megvizsgálni, mint alternatívát. A legújabb fejlesztéseknek köszönhetően ezek ugyanis alkalmasak akár teljes felületükön a napenergiát hasznosító berendezések üzembiztos elhelyezésére. Persze a szerkezetek ma már nem csak a tetőre kerülhetnek.
Napelem: vannak jó példák
A könnyűszerkezetes acélépületeket gyártó Frisomat a gyártósor működtetéséhez szükséges villamosenergia-szükségletét mára 50%-ban megújuló napelem energiával fedezi. Ehhez az elvhez igazodva a belga cég 2023-tól minden újonnan gyártásba kerülő épületet a standard napelemek súlyterhelésére tervezi.
Ez azt jelenti, hogy a könnyűszerkezetes acélépületei, vagy akár csak megújuló energiaforrás hasznosítására alkalmas acélszerkezetei alkalmasak már meglévő irodaházak vagy telephelyi épületek melletti szabad területek kihasználására, például fedett parkolók kialakításához vagy további kültéri tárolók létrehozásához. Ha tehát, egy vállalkozás a zöld szemlélet irányelveit követi, egy Frisomat szerkezettel gyorsan és egyszerűen valósíthat meg szolár panelekkel borított parkolót, elektromos járművek töltéséhez kialakított helyekkel. Ilyen esetben a megtermelt napenergia a telephely többi épületegységére nézve is előnyös, hiszen az felhasználható az irodákban, műhelyekben, termeléshez és feldolgozáshoz, vagy csak az általános világítás kiegészítéseként is.
A hideg formázású könnyűszerkezetes acélcsarnokok strapabíró és stabil szerkezetűek, annak ellenére, hogy a gyártásukhoz nagyságrendileg 30%-kal kevesebb nyersanyag felhasználására is van szükség, mint a hagyományos, melegen megmunkált acélból készült társaiknál. Ebből adódóan már sokkal fenntarthatóbb és költségkímélőbb az előállításuk is, kisebb súlyukból és az elemek helyigényéből adódóan pedig a szállításuk is hatékonyabb.
Az eredmény minden szempontból a költséghatékonyabb működés, zöldebb arculat és egy modernebb, kényelmesebb munkahelyi környezet.
A Frisomat könnyű, mégis masszív, sérülésálló és kevés karbantartást igénylő szerkezeteinek gyártása gyors, de összeszerelés tekintetében is szinte páratlan: akár pár hét alatt elkészülhetnek.
Napelem telepítéshez alkalmas acélcsarnokokról és különálló acélszerkezetekről bővebb tájékoztatásért vegye fel a kapcsolatot a Frisomat szakértőivel!
(x) támogatott tartalom