Az elmúlt 1-2 év, szokványostól eltérő gazdasági történései erőteljes és mindennapos hatást gyakorolnak a kereskedelmi folyamatokra és a céges infrastruktúrára. Ezek a befolyásoló tényezők az építőiparban is felütötték a fejüket és tekintve, hogy nem átmeneti kihívásról van szó, közelebbről is megvizsgáltuk a jelenséget az acélcsarnokok területén.
A pár éve globális szinten emelkedő alapanyagárak erős befolyásoló hatással voltak az acéltermékekkel foglalkozó vállalatok folyamatira, és az azóta is jelen lévő piacformáló tényezők tovább nehezítik a hosszú távra történő tervezhetőséget. Építési beruházások esetén napjainkig népszerűek a könnyűfémszerkezetes épületek, ezért megkérdeztük a szegmens egyik szakértő gyártóját az elmúlt év tapasztalatairól és a nehézségekkel történő megbirkózás lehetőségeiről.
Újfajta kihívások, alkalmazkodó stratégia
A gazdasági változások erőteljesebb megjelenésének első szakasza sikeresen átvészelhető volt következetes stratégiával, amely a megfelelő raktárkészlet-kezeléssel hatékonynak bizonyult az akadályok kezelésében – annak mennyiségi háttere ugyanis még hónapokig lehetővé teszik az ügyféligény kiszolgálását. Mindezek ellenére fontos a tudatos felkészülés, tekintve, hogy a nehezítő körülmények csak csekély mértékben enyhültek és beláthatatlan ideig húzódhatnak el.
Az egyik Magyarországon is jelentős, acélcsarnokokat gyártó és forgalmazó cég jól vette az első gazdasági hullámzások kihívásait, a cég hazai vezetője, Raport László, azonban óvatosságra is int: „Stratégiai döntéseink a nem túl előnyös gazdasági helyzet ellenére eredményesnek bizonyultak, hiszen a magyarországi jelenlétünk legsikeresebb évét tudhatjuk magunk mögött. Szegmensünket azonban átlagosan 9 hónapos átfutási idő jellemzi a megrendeléstől a kivitelezésig, így fel kellett készülnünk arra, hogy a nehézségek előbb-utóbb cégünk esetében is érzékelhetők lesznek.”
A negatív hatások kezelésének és a pénzügyi egyensúly megtartásának gyakori eszköze az árak emelése. Ugyanakkor megkérdezett szakértőnk meggyőződése, hogy acélcsarnok-beruházás esetén a költségek mérsékelt, okos eloszlatása célravezetőbb. „A pár évvel ezelőtt tapasztalható nagymértékű alapanyagár-emelkedés úgy tűnik, ha minimálisan is, de kezd visszarendeződni. Persze, ez közel sem jelenti azt, hogy az áremelkedés előtti szinthez közelít, de van lehetőség az árak kalkulálásánál érvényesíteni. Ami itt is nehezítő tényező az a bérek általános emelkedése, így a szerelési költségek emelkedése is elérte a 25%-ot. Ennek tudatában mégis egyik célkitűzésünk, hogy a költség és bevétel oldalt egyensúlyban tartva, ügyfél oldalon ez csak minimális, körülbelül 5%-os drágulással jelentkezzen a végösszegben.”
Számok nyelvén szólva elmondható, hogy a négyzetméterárakban nem tapasztalható jelentős emelkedés: egy egyszerűbb szerkezetű üzemcsarnok esetén 90.000 forinttól kezdődően lehet számolni, összetett és kiegészítő elemekkel kivitelezett épületnél 150.000 forinttal érdemes kalkulálni – a pontos meghatározás természetesen – mint általában minden területen – az ügyféligényektől és a tényleges specifikációtól függ.
Mi várható a közeljövőben?
Szakértőnk véleménye, hogy az elkövetkező hónapok általánosságban nem lesznek könnyűek az építőipari területeken tevékenykedőknek. Mindezek mellett, az első előrejelzések alapján akár 15%-os visszaesésre is lehet számítani a forgalomban. „A nehézségek ellenére fontosnak tartjuk a pozitív hozzáállást és a helyzethez történő lehető legoptimálisabb alkalmazkodást. Erre fókuszálva további fejlesztéseket tervezünk az acélszerkezeteink még gazdaságosabbá tételének vagy a gyorsabb összeszerelhetőség érdekében, például új csavarozási módszerek, esztétikusabb elemek kidolgozásával és tervezésével. Úgy gondolom, a töretlen lendület már fél siker.” – összegezte Raport László.
Ha kíváncsi, mennyiért építenék fel az Ön könnyűszerkezetes csarnokát, keresse a Frisomat szakembereit, hogy személyre szabott árajánlatot adhassanak Önnek!