2025.04.18. A mezőgazdasági kisüzemek számára újonnan nyíló pályázati lehetőségek jelentős anyagi támogatást nyújtanak a fejlődéshez. A beruházások között szerepelhet telephelyek fejlesztése és új épületek létesítése, így acélcsarnokok építése is, amelyek hosszú távon fenntartható és költséghatékony megoldást kínálnak a gazdálkodók számára. Mutatjuk, miért érdemes a könnyűszerkezetes építési technológiában gondolkodni!
A mezőgazdasági kisüzemek fejlesztését célzó új KAP-RD09a-1-24 pályázat nagyszerű lehetőséget kínált kisebb gazdaságok számára működésük modernizálásához. Az akár 10 millió forintos vissza nem térítendő támogatás jelentős segítséget nyújthat azoknak a vállalkozásoknak, amelyek eddig anyagi források hiányában nem tudtak fejlesztésekbe kezdeni. A program célja, hogy a támogatott vállalkozások stabil, fenntarthatóbb növekedési pályára álljanak és lehetőségük nyíljon a hosszú távú sikeres működésre.
A program egyik legnagyobb előnye, hogy valóban kedvező feltételeket biztosít: a 85%-os támogatási intenzitásnak köszönhetően már minimális önerővel is megvalósíthatók a tervezett fejlesztések. A forrás számos célra felhasználható, többek között állattartó telepek korszerűsítésére, kertészeti létesítmények építésére, valamint terménytárolók létrehozására.
Több szempontból is alkalmas a feladatra az acélcsarnok
A megfelelő épület elengedhetetlen a hatékony gazdálkodáshoz, a biztonságos munkavégzéshez. Egy jól megtervezett és korszerű mezőgazdasági épület biztosítja az optimális munkakörülményeket, támogatja az állatjóléti törekvéseket, valamint védi a terményeket és a drága munkagépeket a időjárás kedvezőtlen hatásaitól. Az acélcsarnokok az elmúlt években egyre népszerűbbé váltak az agrár ágazatban, mivel gyorsan tervezhetők és felépíthetők, valamint strapabíró megoldást nyújtanak.
Az acélcsarnokok egyik legfőbb előnye a moduláris, elemekből álló kialakítás, amely lehetővé teszi az egyedi igények szerinti méretezést és tervezést. Az épületek szerkezete hidegen hengerelt acélból készült, ami kisebb súlyú, mint a meleg megmunkálású társa, mégis ugyanolyan ellenálló, így hosszú élettartamot biztosít. Az acél alapanyag korrózióálló bevonattal rendelkezik, így karbantartása sem időigényes. Ezen kívül az acélszerkezetek lehetőséget biztosítanak napelemek telepítésére, még inkább hozzájárulva az energiaforrások tudatosabb használatához.
Széleskörű alkalmazhatóság
Az acélcsarnokok rendkívül sokoldalúak, így széles körben alkalmazhatók különböző mezőgazdasági tevékenységekhez. Állattartó telepek esetén a szellőztető rendszerekkel felszerelhető, különböző vastagságban hőszigetelhető szerkezet biztosítja a megfelelő tartási- és munkakörülményeket. Ugyanakkor kertészeti termelőtevékenységhez is ideális választás, hiszen tárolóként, de akár üvegházként is funkcionálhat. Emellett a terménytárolás esetében kiemelten fontos, hogy a megfelelő hőmérsékleti és páratartalmi viszonyok fenntarthatóak legyenek, amelyre az acélcsarnokok szintén hatékony megoldást nyújtanak.
Összességében tehát ez az épülettípus korszerű, gazdaságos és fenntartható megoldást kínál az infrastruktúra modernizálásához, ezért érdemes lehet pályázati forrásokat bevonni az ilyen beruházások megvalósításába.
A támogatások kihasználásáról bővebben ITT OLVASHAT vagy bővebb tájékoztatásért vegye fel a kapcsolatot a Frisomat szakértőivel!