Milyen funkciókkal tölthető meg egy acélcsarnok? Milyen határidővel készülnek el az ilyen épületek, mennyibe kerülnek? Hogyan néz ki az tervezési és értékesítési folyamat?
Nézzük a lehetőségeket és kihívásokat, amivel egy könnyűszerkezetes acélcsarnok építését latolgató beruházó szembesült 2022-ben!
Az elmúlt lassan két évben, az alapanyagok területén tapasztalt drasztikus emelkedés és piaci mozgások nem könnyítették meg a telephely fejlesztésben gondolkodó vállalkozók döntéseit. A nehezen tartható ajánlati árak az üzlet egyetlen résztvevőjének sem kedveznek. Éppen ezért az elmúlt több mint 30 évben több ezer acélcsarnokot Magyarországon megtervező és megépítő Frisomat szakemberei arra hívják fel a figyelmet, ajánlatot már meglévő építési engedély birtokában érdemes tőlük kérni.
A 2022-es év gazdasági nehézségei ellenére a cég továbbra is igyekszik a vevői szempontokat maximálisan szem előtt tartani, ennek érdekében megfontolt üzleti stratégiákat kialakítani a létrejött helyzetben.
Bár az elmúlt 31 évben a Frisomat által több száz ipari használatban lévő acélépület került kivitelezésre, a mai napig a legelterjedtebb alkalmazási területük a mezőgazdaság. Azonban számtalan más opció is létezik ezeknek az építményeknek a megtöltésére: lovardától a hűtőházig, sportpályától a díszfaiskoláig, mind lehet akár Frisomat csarnok is.
„Cél, hogy a folyamatokat minél jobban felgyorsíthassuk, gördülékenyen és ütemezés szerint folyhassanak a munkálatok. Ez segít az esetleges árfolyam-különbözetből adódó jelentőssé is válható különbségeket elkerülni. Hasonló okokból kifolyólag főként jogerős építési engedély megléte mellett adunk konkrét árajánlatot, amíg ez nincs az érdeklődő birtokában, az előzetes gyorskalkulációval dolgozunk.” – emelte ki Mészáros Zoltán, a Frisomat értékesítési vezetője. Ugyanakkor a megrendelőknek azzal kell számolniuk, hogy egy átlagos méretű acélcsarnok megrendeléstől számított megvalósítása 6-8 hónap is lehet.
De mivel is kell számoljon, aki acélcsarnok építésbe vág?
A Frisomat kiforrott, hidegen hengerelt acélgyártási technológiájának versenyelőnye a hagyományos építési típusokkal (pl. beton) szemben főként az 500 és 2000 m2 közötti csarnokok területén a legszembetűnőbb. Ezek a méretek szinte bármilyen funkcióval megtölthetők, ennek köszönhetően változatos felhasználási célokhoz rugalmasan alkalmazkodnak. A teljesen alapfelszereltségű vagy akár szigetelt és egyedi kialakítás szerint fűthető épület mára az egyik leggazdaságosabb és fenntarthatóbb megoldások közé tartozik telephely létrehozás, vagy akár bővítés esetén.
Egy átlagos, kb. 400 m2 területű csarnokot tekintve az alapozás nélküli szerkezet költsége nagyságrendileg 120 000 Ft/m2 áron kalkulálható. Ez a típus viszont felszereltségét és nagyságát tekintve már az a kategória, amely szinte bármely kis- és középvállalkozás feladattípusaihoz illeszkedik, legyen szó termény- vagy géptárolásról, gyártási folyamatokról. Ezek mellett jól alkalmazhatók ezek a korszerű acélcsarnokok a szokásostól eltérő, kreatívabb felhasználási területeken, mint például borászat és kóstoltató tér, sportcsarnok, élelmiszerbolt vagy akár bemutatóterem.
Határidők tekintetében a Frisomat acélcsarnokok az előre furatolt, elemes gyártási technológia miatt alapvetően is gyors ütemben készültek, ám a 2022-es év extrém építőipari árváltozásai még inkább a folyamatok újratervezésére késztette a céget. Annak érdekében, hogy a lehető legkisebb differencia keletkezzen az árajánlat és a tényleges végösszeg értéke között a gyártó széleskörű dokumentáció (engedélyek) előkészítését javasolja megrendelőinek, hogy a gyártásba tétel és átadás közötti időszak ezáltal is rövidebb legyen.
A 2021-es év közepétől világszinten érzékelhető alapanyagár-emelkedés az acéltermékek gyártását is jelentősen érintette. A jóval bizonytalanabb gazdasági feltételek, körülmények ellenére a Frisomat könnyűszerkezetes acélcsarnokainak továbbra is töretlen a népszerűsége a cég üzleti évének záróeredményeit tekintve. 2021-2022-ben kivitelezett és adott mintegy 50 új acélcsarnok átlagos mérete is 800 m2-re növekedett.
„A Frisomat már több mint 40 éve foglalkozik könnyűszerkezetes acélépületek kivitelezésével és tervezésével, gyors legyártási és szállítási ütemezéssel fenntartható irányelvek mentén haladva. Ez mind a kivitelezési fázis hulladékszegény megoldásaiban, az alapanyag újrahasznosíthatóságában, mind a nyersanyag optimalizált felhasználásában is megmutatkozik. Az intenzív növekedést mutató eredmények alapján pedig épületeink továbbra is bizonyítják hatékonyságukat.” – nyilatkozta Raport László, a Frisomat Magyarország ügyvezető igazgatója.
A 2022-es évi gazdasági nehézségek ellenére a Frisomat megőrizte stabilitását, a gyártási, szállítási folyamatok felülvizsgálásával és szükség esetén újra tervezésével igyekszik ügyfelei számára a vállalattól megszokott rugalmas kereteket, megoldási lehetőségeket fenntartani és megtalálni.
Ha kíváncsi, mennyiért építenék fel az Ön könnyűszerkezetes ipari csarnokát, keresse a Frisomat szakembereit, hogy személyre szabott árajánlatot adhassanak Önnek!
(x) támogatott tartalom