Napjaink ökológiai kihívásai egyre sürgetőbben késztetik a vállalati szegmens tagjait környezetkímélőbb megoldások keresésére és alkalmazására. Szempont lett a hulladékmennyiség csökkentése és a logisztika újratervezése. Nézzük, miként valósíthatók meg ezek a lépések a gyakorlatban egy ipari és mezőgazdasági beruházási forma példáján keresztül.
Alapvetően sok múlik a vállalati szemléleten, hiszen az, hogy egy cég, tevékenysége során mennyire képes környezetkímélően eljárni nagyban függ a gyártási technológia és általánosságban a működési folyamatok kialakításától. Bár építkezés terén is kínálkoznak már fenntarthatóbb választási lehetőségek, a megrendelők esetében ez a tény egyelőre még kevésbé érvényesül szempontként. Mutatjuk, hogyan lehetünk tekintettel a környezetre egy acélcsarnokba történő beruházással. A Frisomat példája ebben a tekintetben is mindenképpen követendő.
Technológia fenntartható szemlélettel
Az elmúlt 40 évben, világszerte több mint 40 000 és magyarországi jelenléte óta több mint 1300 megépített könnyűszerkezetes acélcsarnok-projektben részt vevő folyamatainak kialakítását is a tudatos erőforrás-felhasználás elve mentén alakítja. A gyártósor villamosenergia-szükségletét 50%-ban az üzemegység területén lévő napelemekkel fedezi, és célkitűzés, hogy a zöldáram-használat arányát a jövőben magasabbra emeljék. Ezen felül a gyártáshoz alapanyagként használt hidegen hengerelt acélelemek előállításához 100%-ig újrahasznosítható acélt használ, azt is rendkívül anyagtakarékos módon. Mit is jelent pontosan ez?
A belga székhelyű cég könnyűszerkezetes csarnokairól fontos megemlíteni, hogy elemeik gyártása során extrém nagy szakítószilárdságú acél kerül megmunkálásra. Ebből kifolyólag nagyságrendileg egyharmaddal kevesebb mennyiségű alapanyag szükséges egy hagyományos, méreteiben egyező, de melegen hengerelt acélszerkezettel szemben. Ez ugyanakkor nem csak környezeti, de megrendelő oldalról is igen hasznos tudnivaló lehet, ugyanis a gyakorlatban, a konkrét építési folyamat alatt ez azt is jelenti, hogy az építési területre kevesebb – a jelen gyártó esetében pontosan a szerkezet összeszereléséhez szükséges elem érkezik. Ebből következésképp nem, vagy csak igen csekély mennyiségben keletkezik építési törmelék, mely megkönnyíti és jelentősen csökkenti az épületberuházási projektek utáni „takarítás”, azaz hulladékelszállítás idejét, szükségességének mértékét. A cég szerelőcsapata gyakorlatilag tisztán adja át az épületszerkezetet a további kialakítási fázisoknak. A gyártó tudatos erőforrás-kezelési szemlélete tehát már a tervezési szakasztól kezdődően átszövi a folyamatokat, a szállításon át az összeszerelési stádiumig.
Építkezés gyorsan, gördülékenyen, hatékonyan
Anyagukból adódó tartósságuk mellett ezek az acélépületek rendkívül gyors határidőn belül, akár pár hét leforgása alatt elkészülnek, ezáltal megfelelő választás lehet dinamikus telephely-kialakítási vagy fejlesztési tervekre. Az acélelemek előre furatolt és méretre készülő gyártási technológiája jelentős alapanyag-megtakarítást eredményez, a tervek alapján pedig hatékonyan kalkulálható és szervezhető a szállítási folyamat, ezzel további feleslegesen megtett kilométerek és észszerűtlen időpazarlás előzhető meg.
Előregyártott panelek, korlátok nélkül
Az előregyártott acélelemek alkalmazása és a szigorúan ütemezett munkafolyamatok a gördülékeny és gyors megvalósítást nagyban elősegítik, ám nem szabnak határt a megrendelők egyedi igényeinek. Az acélcsarnokok a gazdasági szegmens minden területén helyt állnak: legyen szó kisebb műhelyekről mezőgazdasági termény- vagy géptároló épületről, gyártóüzemekről vagy állattartásra szánt épületekről. A magyarországi gyártó széles palettával és variációkkal biztosít lehetőséget egy gyorsan elkészülő, költség- és anyaghatékony, fenntartható épületbe történő beruházáshoz
Ha kíváncsi, mennyiért építenék fel az Ön könnyűszerkezetes ipari csarnokát, keresse a Frisomat szakembereit, hogy személyre szabott árajánlatot adhassanak Önnek!
(x) támogatott tartalom