Mint minden más építményre, úgy az állattartó telepekre is igaz, hogy megvalósításukhoz számos követelménynek meg kell felelni.
Ráadásul azzal is érdemes tisztában lenni, hogy különböző állattartási célok megvalósítására milyen lehetőségek állnak rendelkezésre, hogy a végeredmény valóban az elvárásoknak – és persze a költségvetésnek – megfelelően alakuljon.
Az állatok érdekét a legfontosabb szem előtt tartani
Tény, hogy az építtetői igények, valamint a szabályok ismerete elengedhetetlen. Olyan alapvető ismeretek ezek, amelyeket magától értetődőnek tekintünk, amikor a csarnoképítésről van szó. Viszont ezek mellett kiemelten fontos tisztában lenni, hogy maguknak az állatoknak mire van szükségük.
Nem mindegy, hogy marhatelep, sertéstelep, kacsatelep vagy csirketelep építését tervezzük: elsőként az állatok igényeit szükséges tisztázni:
- mekkora területre lesz szükségük,
- milyen itató- és etetőrendszert érdemes kialakítani,
- milyen jellegű szigetelést igényelnek,
- milyen jellegű gépészetre lesz szükség.
A szükségletek fajonként eltérnek, így az állatokhoz igazodva biztosíthatók a lehető legjobb munkakörülmények.
A hő- és hangszigetelés egyaránt fontos az állattartó csarnokoknál
A szigetelésre külön ki kell térnünk a csarnok tervezése során. Az állatok nevelése és szaporítása esetén lényeges szempont ugyanis, hogy biztosítva legyen a fajnak megfelelő hőmérséklet.
Emellett célszerű olyan konstrukciót választani, amit viszonylag egyszerű kivitelezni, tágas belső teret biztosít és ellenáll a külső és belső hatásoknak egyaránt. Ilyen esetekben a Frisomat könnyűszerkezetes csarnokok például remek választásnak bizonyulhatnak.
A könnyűszerkezetes csarnok ideális állattartásra
A könnyűszerkezetes épületek anyaga, a szendvicspanel nemcsak csekély súlya miatt előnyös, de ráadásul egyszerűen összeszerelhetők és remek hőszigetelő képességgel is bírnak. Ennek köszönhetően a belső terek száraz és optimális hőmérsékletű teret biztosítanak a munkához.
Nem szabad megfeledkezni a munkavállalók és a környező lakosok egészségéről sem
Komoly egészségügyi követelmények szabják meg, hogy milyen környezetet kell biztosítani a dolgozók számára. Ide tartozik például az állatoktól való optimális munkavégzési távolság, vagy a lakosság védelme.
Kiemelt szerepe van, hogy a dolgozók biztonságosan végezhessék feladataikat. Ehhez létesíteni kell megfelelő útvonalakat, ahol akadály- és csúszásmentesen közlekedhetnek, illetve gondoskodni kell a hőigényeik kielégítéséről is, amely esetenként eltérhet a telepen élő állatokétól.
Az állattartó csarnok tényleges mérethatárait az állatok száma határozza meg
A létesítmény építése előtt érdemes számításba venni a várható állományt – és természetesen az erre vonatkozó korlátozásokat is. Ugyanis az önkormányzatoknak jogában áll meghatározni a maximális létszámot, ez pedig alapjaiban meghatározza a szükséges csarnok méretét is.
Utóbbi meghatározásához a felhasználásra kerülő munkagépeket, berendezéseket is számításba kell venni. Ezeknek a zavartalan és biztonságos működtetéséhez is biztosítani kell a megfelelő tereket. Fontos továbbá, hogy a különböző eszközök ne zavarják és ne tehessenek kárt az állatokban.
Meg kell vizsgálni a rendelkezésre álló vízkészleteket is
Ez nem merül ki az állatok számára biztosított ivóvízben. A különböző technikák bizonyos esetekben szintén vizet használnak, ezek zökkenőmentes működéséhez is gondoskodni kell a megfelelő mennyiségről.
Éppen ezért fontos, hogy a telep környezetében hol, milyen mennyiségben és milyen minőségben találhatók vízkészletek. Emellett a keletkező szennyvíz elvezetésének biztosítására is szükség van.
A létesítmény megvalósítási követelményei mellett érdemes gondolni a jövőre is
A későbbi technológiák, valamint az amortizáció következtében idővel szükségessé válhat a korszerűsítés. Ehhez pedig olyan épületre van szükség, amely adott esetben igény szerint alakítható, bővíthető.
A fentiek alapos átgondolásával és megtervezésével hosszú távon biztosítható a telep zavartalan működése. Ez pedig nagyban hozzájárul a későbbiekben a vállalkozás sikereihez is.
Az állattartó csarnok tisztíthatósága szintén fontos
Akadnak olyan csarnoktípusok, ahol egy kevés kosz tartós jelenléte még nem okoz gondot, ám az állattartó telepeknél a rendszeres és higiénikus takarítás mindenki érdeke. A takarítás pedig nem csak seprűvel és más eszközökkel, de gyakorta vízzel is történik, illetve az állatok maguk is ürítenek.
Kiemelten fontos szerep jut ilyenkor a korrózióálló, rozsdamentes tűzihorganyzott acélszerkezetnek, továbbá a szendvicspaneles belső burkolatnak. A cél egy olyan belső tér kialakítása, amelyben az állati ürülék és a rendszeres takarítás nem kezdheti ki a burkolatot vagy a szerkezetet, így a csarnok évtizedekig betöltheti a szerepét.
Ismerje meg a Frisomat állattartó telep-megoldásait, vagy keresse a Frisomat szakembereit, hogy személyre szabott árajánlatot adhassanak Önnek!