Tipp: ezt a cikket 2020-ban írtuk. Olvassa el el frissebb, 2023-as cikkünket ebben a témában: Acélcsarnok árak 2023-ban.
A könnyűszerkezetes ipari csarnokok meghódították a hazai és külföldi piacot az elmúlt évtizedekben. Manapság már éppen az a ritka, ha valaki nem acélszerkezetes ipari csarnokot, raktárt, vagy lovardát épít, hanem a klasszikus tégla és beton szerkezetet választja.
A könnyűszerkezetes ipari csarnokok ára azonban meglehetősen széles határok között mozog, attól függően, hogy milyen célból, mekkora csarnokot, milyen felszereltséggel és mennyire profi céggel tervezetet és építtet meg a megrendelő.
Nagyon általánosan számolva, csak az ipari csarnokot véve számításba, az árak átlagosan 10 és 25 millió forint között mozognak.
Ám több olyan tétel is akad, amelyek extrém módon növelhetik vagy csökkenthetik egy könnyűszerkezetes ipari csarnok négyzetméter árát.
Milyen tételek határozzák meg egy ipari csarnok árát?
A könnyűszerkezetes ipari csarnokok árát meghatározó tételek közül a legelső a tervezés és a megelőző vizsgálatok. A talajmechanikai vizsgálat, az engedélyeztetés vagy a kiviteli terv megléte vagy hiány több mint félmillió forinttal csökkentheti vagy növelheti a költségeket.
Lássuk, hogy milyen további tényezők bírnak érdemi ármódosító hatással!
Rögtön itt van a felhasznált acél mennyisége, amit a csarnok mérete határoz meg. Itt már rögtön lehet „játszani” a számokkal, hiszen minél nagyobb a csarnok, annál több acél kell hozzá – ám a legfontosabb szempont az optimális helykihasználás.
Azaz hosszabb távon nem az növeli az árat, ha nagy csarnokot építtet, hanem ha a csarnokot túl nagyra tervezik, és így feleslegesen ad ki milliókat, mert sosem lesz kihasználva a nagyobb beltér.
Az ipari csarnok funkciója ugyancsak meghatározza tól-ig az árat. Könnyű belátni, hogy még egy teljesen felszerelt, „minden földi jóval” ellátott gabonasiló vagy lovarda is olcsóbb lesz, mint egy gyártó csarnok vagy nagybani hűtőház.
Szintén meghatározó tételek a tetőborítás, a szigetelés, a gépészet. Általánosságban véve 10-20% árkülönbséget is jelenthetnek.
Ennyibe kerül az ipari csarnok négyzetméter ára – példákkal
Mindenekelőtt felhívjuk a figyelmet arra, hogy a most következő számítás csak példaszámítás, nem minősül ajánlattételnek! A számítás során csak magát a csarnok szerkezetét, borítását, szigetelését és kivitelezési munkákat vettük számításba 2020-as árakon, így a gépészet vagy más járulékos munkák ára nincsen benne.
500 m2-es, hőszigetelt, 4 m-es ereszmagasságú ipari csarnokot véve alapul, tűzi horganyozással számolva 2020 őszi árakon kb. 29 millió forintba kerülne maga a csarnok, ami 58 000 Ft-os négyzetméter árat jelent.
Ha ehhez hozzávesszük a földmunkákat, az alapozást, az engedélyeztetést, a kivitelezési tervet és a világítást is, akkor a költségek már meghaladják az 50 millió forintot, és kb. 100 000 Ft-ra jön ki a négyzetméter ár.
Ha viszont például 250 m2-rel nagyobb az alapterület, akkor az összköltség már meghaladja a 67 millió forintot, ám a négyzetméter ára kisebb lesz: 89 000 Ft körül alakul.
Vegye fel velünk a kapcsolatot itt, hogy személyre szabott árajánlatot adhassunk, és megvalósíthassuk azt a könnyűszerkezetes csarnokot, ami Önnek a legmegfelelőbb!
Így csökkentheti (vagy növelheti) az ipari csarnok építésének költségeit hatékonyan
A legtöbb megrendelő számára alapvető, hogy ésszerűen mérsékelhesse az árakat. Egy acélszerkezetes ipari csarnok esetében is van arra mód, hogy megakadályozhassa a költségek elszállását, sőt akár extrém módon csökkentheti is azokat.
Arra azért felhívjuk a figyelmet, hogy jelentős árdrágító hatással bírnak ugyanígy más döntések is.
Kiemelkedő mértékű árcsökkentés érhető el akkor, ha már eleve rendelkezik engedélyekkel és tervekkel, ahogy a saját emberekkel történő alapozás is: a földmunkák önmagukban komoly pénzeket jelentenek, és ha saját csapattal bír, azért ott százezreket lehet megtakarítani.
Szintén fontos tényező a pályázati források bevonása. Jól megírt, nyertes pályázattal 10-20%-os, de akár 50%-os támogatás igényelhető (például konvergencia régióban, falusi környezetben).
Ha viszont túltervezi a csarnokot, és feleslegesen építtet pl. 20%-kal nagyobb alapterületű létesítményt, vagy nincs engedélye és ezért az önkormányzat megbünteti és kötelezi az engedély utólagos kiváltására, vagy extrém esetben a visszabontásra, az sok millió forinttal növeli meg az ipari csarnok összköltségét.
Mi megtervezzük, legyártjuk, és fel is építjük Önnek a kívánt könnyűszerkezetes csarnokát! Keressen meg minket elérhetőségeinken, hogy személyre szabott árajánlatot adhassunk.